czwartek, 01 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

5900 na Broad Peak

broad peak 2013 droga do obozu 1

Poniżej komunikaty wyprawy
Z soboty 26 stycznia:

"Po dotarciu do bazy w dniu 23.01 już 25.01 rozpoczęto akcję górską.

Prognozy pogody są wyjątkowo korzystne aż do 5 lutego. Jest przejrzyście i do 7000 m n.p.m. prawie nie ma wiatru. Takiej okazji nie można przepuścić - bo tak jak w innych dyscyplinach, tak i w himalaizmie zimowym niewykorzystane okazje bardzo się mszczą.

1 dzień musiał wystarczyć na zagospodarowanie i budowę bazy. 25.01 w kierunku obozu I wyruszył zespół Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski i Amin Ullah Baig.

Doszli oni do miejsca tzw. "niskiej jedynki" na wysokości 5400 m n.p.m. i ubezpieczyli drogę linami poręczowymi, po czym wrócili do bazy.26.01 akcję powinien kontynuować zespół Wielicki, Berbeka, Shaheen. Niestety z/w na przeziębienie Krzyśka Wielickiego i Shaheena Baiga plan ten trzeba było zmienić.

W bazie zatrzymano przewodnika Karima Hayyata i po wyposażeniu włączono go do akcji górskiej. Tak więc ilość wspinaczy na wyprawie zwiększyła się z 7 do 8.

W dniu dzisiejszym zespół Maciej Berbeka i Karim Hayyat poręczowali dalszą część drogi - niestety obozu I nie udało im się osiągnąć, zawrócili ok. 150 metrów od jego miejsca.Obóz I 27 stycznia przy wsparciu wspinaczy pakistańskich Amina i zdrowiejącego Shaheena mają ostatecznie założyć Artur Małek i Tomek Kowalski.

 

Film z dojścia do bazy

 

Z niedzieli 27 stycznia:

"W dniu 27.01.2013 zespół w składzie Artur Małek, Tomasz Kowalski, Shaheen Baig, Amin Ullah Baig
doszedł do wysokości 5600 m n.p.m., gdzie założył obóz I.

Po wykonaniu platformy i rozstawieniu namiotu Shaheen i Amin zaczęli zejście do bazy a Tomek i Artur spędzą noc w obozie. 28.01 zejdą i oni do bazy, skąd z kolei do obzou I wyruszy następny zespół w składzie Adam Bielecki, Maciej Berbeka. Ich zadaniem będzie poręczowanie drogi powyżej obozu - w kierunku obozu II. Krzysztof Wielicki leczy przeziębienie w bazie i nie uczestniczy na razie w akcji górskiej."

 

W miejscu obozu I, na 5600 m n.p.m. Od lewej Shaheen Baig, Artur Małek, Tomasz Kowalski.
małek, kowalski, obóz 1, broad peak


Z poniedziałku 28 stycznia:

"Po nocy w obozie I z 27. na 28. stycznia zespół Małek-Kowalski wyszedł do góry w kierunku obozu II. Artur i Tomek rozwiesili 450 metrów lin poręczowych do wysokości 5900 m n.p.m. i o godz. 14.30 zaczęli wycofywać się do bazy, którą osiągnęli już po zmroku. Po drodze minęli wspinający się z bazy do obozu I zespół Berbeka-Bielecki.

Adam i Maciej chcą postarać się założyć jutro - 29.01 obóz II na wysokosci 6200 m n.p.m.

29.01 do akcji górskiej ma się też włączyć Krzysztof Wielicki. Razem z trójką wspinaczy pakistańskich ma dojść z bazy do obozu I."


Zdjęcia bazy i z dojścia do obozu 1.

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe