sobota, 28 listopada 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Dwa tygodnie na 6000

mackiewicz

Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski w grudniu 2012 roku pojechali pod Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) – jeden z trzech ówcześnie niezdobytych zimą ośmiotysięczników. To była ich trzecia próba wejścia na tę górę.

W tym samym czasie Nangę Parbat próbowały zdobyć dwa inne zespoły – włosko-francuski i węgiersko-amerykański, a także samotnie działający Francuz, Joel Wischnewski, który w lutym zaginął na stokach góry.

Tomasz Mackiewicz wraz z Markiem Klonowskim przez kolejne tygodnie mozolnie zdobywali wysokość na drodze Schella, od południowej strony góry (flanka Rupal). 27 stycznia dotarli do wysokości 6600 m n.p.m. i tam założyli obóz 3.

Kolejne dni zaparły dech wszystkim , którzy śledzili tę wyprawę na bieżąco. Tomasz Mackiewicz pozostał na górze sam i przez kilka dni przeczekiwał załamanie pogody. Potem dokonał samotnego rajdu w kierunku szczytu, osiągając wysokość 7400 m n.p.m. Od 17 lat nikt nie wspiął się zimą wyżej na Nanga Parbat.

Przeczytaj wywiad z Tomaszem Mackiewiczem, którego udzielił Forum Extremum po powrocie z wyprawy: Martwiłem się o ludzi.

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe