czwartek, 22 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Nanga oblężona

tomasz-mackiewicz-w-rawalpindi

Polska zimowa wyprawa na Nanga Parbat, w składzie Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski oraz Adrian Kutarba,  dotarła do Pakistanu i w niedzielę (16 grudnia) opuściła Rawalpindi zmierzając w kierunku Karakorum (zdjęcie powyżej przedstawia przygotowania do wyruszenia w góry w Rawalpindi).

Więcej o wyprawie można przeczytać w tym artykule.

26 grudnia pod Nanga Parbat z Budapesztu wyrusza również inny zespół. Dwóch Węgrów oraz Amerykanin zamierzają wspinać się od północnej strony, wschodnim ograniczeniem, a więc  po przeciwnej stronie góry w stosunku do polskiego teamu. Międzynarodowy zespół chce zaatakować szczyt drogą, którą próbowali wytyczyć w ubiegłym sezonie zimowym Denis Urubko oraz Simone Moro (dotarli do wysokości 6600 m n.p.m. i zrezygnowali ze wspinania ze względu na warunki pogodowe).

Skład międzynarodowej wyprawy tworzą:
David Klein – Węgry, ma na koncie wejścia na Cho Oyu oraz Gasherbrum II bez użycia tlenu, również bez tlenu dotarł na Evereście do wysokości 8650 m n.p.m.
Zoltan Acs – Węgry, stanął na szczycie Cho Oyu, Gasherbrum II, Broad Peak, dotarł do obu biegunów podczas wypraw „last degree”, również dotarł na Evereście bez tlenu do wysokości 8650 m n.p.m.
Ian Overton – USA, liczne wspinaczki letnie i zimowe w górach Ameryki Północnej.

Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) to dziewiąty pod względem wysokości szczyt świata i jeden z trzech ośmiotysięczników niezdobytych dotąd zimą (pozostałe to K2 oraz Broad Peak).

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe