Sukcesy na Evereście

himalaje


Kilka dni temu Grzegorz Michałek wspinał się w kierunku wierzchołka Mount Everest. Nie udało mu się stanąć na szczycie (zawrócił ze względu na silny wiatr i mróz), jednak dotarł na wysokość 8250 m n.p.m. Tym samym pobił rekord zdobycia największej różnicy wysokości.

13 sierpnia 2012 roku zszedł na głębokość 2080 metrów w jaskini Krubera. To najgłębsza jaskinia na świecie. Najgłębsze miejsce, do którego można dotrzeć, jest 2197 metrów poniżej otworu wejściowego. Krubera znajduje się na Kaukazie, w masywie Arabika.

Grzegorz Michałek ma 47 lat, pochodzi z Cieszyna i należy do Grupy Beskidzkiej GOPR. Jest jedynym człowiekiem, który zszedł tak głęboko pod ziemię i wspiął się tak wysoko ponad powierzchnię morza. Łączna rozpiętość najniższego i najwyższego punktu wynosi 10 330 metrów.

Z kolei wczoraj (23 maja) Monika Witkowska dotarła na szczyt Mount Everestu. Wspinała się wraz z grupą Amerykanów drogą normalną. Jest jedenastą Polką na Evereście.

Na swojej stronie napisała krótko:

23 maja, 50 dzień wyprawy

Atak szczytowy

O godzinie 6 czasu lokalnego  dotarłam na szczyt.

Teraz jestem w obozie IV. Po odpoczynku droga do obozu II.


Monika Witkowska jest podróżniczką i dziennikarką, która odwiedziła ponad sto krajów. Ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia m.in. arktyczny rejs jachtem na Czukotkę i Wyspę Wrangla. Opłynęła również Przylądek Horn.

autor: Joanna Mostowska

 

 

Tagi:

Powiązane

Drukuj