czwartek, 22 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Cel: Wyspy Owcze

nar5d
Auður wyspływająca z Kirkwall (fot. www.northatlanticrow.com)

Po ponad miesiącu pobytu w Kirkwall na archipelagu Orkadów, czteroosobowa załoga łodzi wiosłowej Auður 20 lipca, w sobotę rano, wyruszyła dalej. W ciągu dnia osiągnęli rekordową prędkość 10 węzłów (18,5 km/godz.). Kolejnym celem Islandczyków są odległe o ponad 400 kilometrów Wyspy Owcze.

O wyprawie Islandczyków czytaj w artykułach:
Auður na Orkadach
Śladami Wikingów
Oczekiwanie na pogodę
Auður rusza dalej

Długi czas oczekiwania na Orkadach związany był ze złą pogodą, uniemożliwiającą wiosłowanie. Uczestnicy rejsu szacują, że przy pomyślnym wietrze dopłyną do Porkeri na Wyspach Owczych w przyszłym tygodniu.

Auður wypłynęła ze zmienionym składem załogi. Einar Örn Sigurdórsson zrezygnował z rejsu z przyczyn osobistych, a jego miesce zajął Hálfdán Freyr Örnólfsson. Jest on studentem inżynierii morskiej. Startował w triathlonie Ironman w 2010 roku, w 2012 roku przepłynął wpław Kanał La Manche.


Pokaż Auður Trasa na większej mapie

Przypomnijmy. Wioślarze, Kjartan Jakob Hauksson, Svanur Wilcox, Eyþór Eðvarðsson i Einar Örn Sigurdórsson, wypłynęli z południa Norwegii 17 maja. Zamierzają dopłynąć w ciągu tego sezonu do Islandii, a w przyszłym roku kontynuować podróż przez Grenlandię do Kanady. Jeśli tego dokonają, będą pierwszymi, którzy przepłynęli północny Atlantyk siłą własnych mięśni.

 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe