Rzeka niczyja | Woda | Forum Extremum
wtorek, 21 sierpnia 2018

BANER JAKUCJA 980X200

Rzeka niczyja

nobodys river1d
Uczestniczki wyprawy "Nobody's river" (fot. www.nobodysriver.org)


Lada dzień wystartuje kobieca wyprawa kajakowa po Amurze. Cztery młode uczestniczki projektu "Nobody's river" - Becca Dennis, Sabra Purdy, Amber Valenti (z USA) i Krystle Wright (z Australii) – zamierzają spłynąć około 4200 kilometrów, od źródeł jednej z rzek tworzących Amur, aż do jego ujścia.

Amur jest 10. pod względem długości rzeką świata i 3. najdłuższą rzeką świata nie przegrodzoną jeszcze tamą (i zbudowano na niej tylko dwa mosty). Swój początek bierze na pograniczu Rosji i Mongolii, przybierając nazwę Amur po połączeniu się dwóch rzek – Szyłki i Argunu, i uchodzi do Morza Ochockiego. Jest jedyną tak dużą rzeką Syberii, płynącą z zachodu na wschód.

amur-mapa


Kajakarki rozpoczną swój spływ od źródeł rzeki Onon (będącej początkiem Szyłki) w północno-wschodniej Mongolii. W tych okolicach urodził się w XII wieku Czyngis-chan. Spłyną Ononem do granicy mongolsko-rosyjskiej, po czym wrócą do Ułan Bator i przejadą pociągiem przez granicę, aby ponownie zwodować kajaki już po stronie rosyjskiej.

Po około 1400 kilometrach dotrą do połączenia Szyłki i Argunu i od tego miejsca czeka je jeszcze ponad 2800 kilometrów Amurem, który staje się odtąd granicą między Rosją a Chinami. Całość wyprawy planowana jest na 2-3 miesiące.

Ekspedycja ma na celu poznanie rzeki i dokumentację jej dzikiej przyrody. Z całości zgromadzonych materiałów – zdjęć, wideo, nagrań i pomiarów - powstanie interaktywny "atlas" Amuru on-line oraz film o wyprawie.

Film promujący wyprawę


Czteroosobowa drużyna ma spore doświadczenie i umiejętności, aby zrealizować cele wyprawy. Dziewczyny zajmują się zawodowo kajakarstwem górskim, ekologią i fotografią. Zespół jest też obyty z ratownictwem medycznym.

Wczoraj ekipa wyruszyła z Ułan Bator w kierunku miejsca startu ekspedycji – Parku Narodowego Khan Khentii i źródeł Ononu. Jutro lub pojutrze rozpocznie spływ.

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe