środa, 03 marca 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Rzeka niczyja

nobodys river1d
Uczestniczki wyprawy "Nobody's river" (fot. www.nobodysriver.org)


Lada dzień wystartuje kobieca wyprawa kajakowa po Amurze. Cztery młode uczestniczki projektu "Nobody's river" - Becca Dennis, Sabra Purdy, Amber Valenti (z USA) i Krystle Wright (z Australii) – zamierzają spłynąć około 4200 kilometrów, od źródeł jednej z rzek tworzących Amur, aż do jego ujścia.

Amur jest 10. pod względem długości rzeką świata i 3. najdłuższą rzeką świata nie przegrodzoną jeszcze tamą (i zbudowano na niej tylko dwa mosty). Swój początek bierze na pograniczu Rosji i Mongolii, przybierając nazwę Amur po połączeniu się dwóch rzek – Szyłki i Argunu, i uchodzi do Morza Ochockiego. Jest jedyną tak dużą rzeką Syberii, płynącą z zachodu na wschód.

amur-mapa


Kajakarki rozpoczną swój spływ od źródeł rzeki Onon (będącej początkiem Szyłki) w północno-wschodniej Mongolii. W tych okolicach urodził się w XII wieku Czyngis-chan. Spłyną Ononem do granicy mongolsko-rosyjskiej, po czym wrócą do Ułan Bator i przejadą pociągiem przez granicę, aby ponownie zwodować kajaki już po stronie rosyjskiej.

Po około 1400 kilometrach dotrą do połączenia Szyłki i Argunu i od tego miejsca czeka je jeszcze ponad 2800 kilometrów Amurem, który staje się odtąd granicą między Rosją a Chinami. Całość wyprawy planowana jest na 2-3 miesiące.

Ekspedycja ma na celu poznanie rzeki i dokumentację jej dzikiej przyrody. Z całości zgromadzonych materiałów – zdjęć, wideo, nagrań i pomiarów - powstanie interaktywny "atlas" Amuru on-line oraz film o wyprawie.

Film promujący wyprawę


Czteroosobowa drużyna ma spore doświadczenie i umiejętności, aby zrealizować cele wyprawy. Dziewczyny zajmują się zawodowo kajakarstwem górskim, ekologią i fotografią. Zespół jest też obyty z ratownictwem medycznym.

Wczoraj ekipa wyruszyła z Ułan Bator w kierunku miejsca startu ekspedycji – Parku Narodowego Khan Khentii i źródeł Ononu. Jutro lub pojutrze rozpocznie spływ.

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe