sobota, 06 marca 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Babushka odpuszcza

babushka katamaran
Babushka - hybrydowy katamaran (fot. www.sebroubinet.eu)


37-letni Sebastien Roubinet i 31-letni Vincent Berthet próbowało przedostać się z Alaski na Spitsbergen przez Biegun Północny – katamaranem żeglującym po lodzie..

Więcej o wyprawie przeczytaj w artykułach:
Babushka pruje lód
Babushką przez biegun
Babushka za 80

Francuzi wystartowali 6 lipca z najdalej na północ wysuniętego cypla Alaski – Przylądka Barrow (71°23′N 156°28′W). Od początku wyprawy musieli zmagać się z trudnymi warunkami. To co dla polarników przemierzających na nartach północne rubieże naszego globu jest przekleństwem – otwarta woda – dla śmiałków w katamaranie jest nadzieją na sukces wyprawy.

Ze zmiennym szczęściem, ale jednak systematycznie posuwali się na północ. 20 sierpnia udało im się przekroczyć 80 równoleżnik. 29 sierpnia, w ostatni czwartek minęli 82 równoleżnik północny.

W ostatnich dniach jednak dotarły do nich najnowsze prognozy pogody. Wynika z nich, że drogę na północ już w ciągu najbliższych dób skuje lód. Temperatury spadną poniżej zera. Francuzi przyznają, że spodziewali się takich warunków, ale jeszcze nie teraz.

Po przeanalizowaniu prognozy pogody oraz dotychczas przebytej drogi Sebastien Roubinet i Vincent Berthet postanowili przerwać wyprawę. Teraz próbują dopłynąć do wybrzeży Alaski.

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe