wtorek, 13 kwietnia 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Nardi pod Nangę

daniele nardi broad peak
Daniele Nardi na szczycie Broad Peak. Po prawej od niego K2, na lewo w głębi Nanga Parbat (fot. www.danielenardi.org)


37-latek Daniele Nardi jest doświadczonym himalaistą. Wszedł m.in. na Everest, K2, Makalu, a także w jednym sezonie (2008 rok) na Broad Peak i Nanga Parbat.

Włoch działał także zimą na Nanga Parbat – w ubiegłym sezonie. Wraz z Francuzką Elizabeth Revol.

Para wybrała drogę Żebrem Mummery’ego.

To droga-legenda. Albert Mummery w 1895 roku podjął pierwszą próbę wejścia na ośmiotysięcznik – właśnie tą drogą. Nie udało się, ale i do dziś nikt drogą Mummery’ego nie wszedł na szczyt.

W ubiegłym sezonie zimowym Daniele Nardi i Elizabeth Revol działali na górze w drugiej połowie stycznia. Z bazy u podnóża góry wyruszyli 26 stycznia. Dotarli na wysokość 5200 m n.p.m. i założyli biwak. Następnego dnia wspinali się do późna i już po ciemku rozstawili namiot na 6000 m n.p.m., a kolejnego dnia podeszli jeszcze 400 metrów wyżej, ale huraganowy wiatr zniweczył ich wysiłki i zawrócili do bazy.

Ponowną próbę ataku podjęli około 10 lutego. Dotarli do obozu na wysokości około 6000 m n.p.m., jednak ze względu na złą pogodę, duże ilości zalegającego na stokach śniegu oraz odmrożenia zeszli do bazy i zdecydowali zakończyć wyprawę.

W tym sezonie Włoch pod górę wybiera się sam. Chce ponownie próbować swoich sił na drodze z 1895 roku.

Zamierza wspinać się w lutym. W stylu alpejskim, czyli bez zakładania obozów pośrednich. Jedzie późno, by uniknąć konkurowania z innymi wyprawami działającymi na Nanga Parbat tej zimy. Podkreśla, że dla niego liczy się styl wspinania – bez poręczówek, wspomagania tlenem.

Bez wspomagania tlenem będą jednak działać wszystkie wyprawy – Polacy, Simone Moro z przyjaciółmi oraz Niemiec Ralf Dujmovits, który na dodatek po tej samej stronie góry co Włoch zamierza również wspinać się solowo w stylu alpejskim.

O wyprawach na Nanga Parbat w tym sezonie zimowym czytaj w artykule: 5500 na Nandze.


Zobacz film z ubiegłorocznej wyprawy (film w języku angielskim). Daniele Nardi i Elizabeth Revol dokładnie pokazują przebieg drogi Żebrem Mummery’ego.

 

autor: Jakub Karp

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe