sobota, 08 sierpnia 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Wieści spod Nangi

Tomasz Mackiewicz Marek Klonowski

Na blogu polskiej zimowej wyprawy na Nanga Parbat pojawiła się krótka informacja w języku angielskim:

"C3 set up beside remainings of C3 from winter 2007/8. Waiting in c2b. Alleluja."

"Obóz 3 stanął obok pozostałości obozu 3 z zimy 2007/08. Czekamy w C2. Alleluja."

Prawdopodobnie Marek Klonowski, uaktualniający treść bloga, pomylił się co do roku. W sezonie zimowym 2007/08 na Nanga Parbat na drodze Schella nie działała żadna wyprawa. Jedynie Jacek Teler wraz z zespołem próbował wejść na szczyt, ale od strony północnej. Rok wcześniej (sezon 2006/07) na drodze Schella działała polska wyprawa kierowana przez Krzysztofa Wielickiego. Najwyżej dotarli na wysokość 6800 m n.p.m. i tam założyli obóz 3.

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski ustawili swój obóz 3. na wysokości 6800 m n.p.m.

W ostatnich dniach na stokach góry wspinała się również para Daniele Nardi i Elizabeth Revol.

Włoch i Francuzka, działając od północnej strony góry, wybrali okolice żebra Mummery’ego (nieukończony projekt drogi z 1895 roku).

Z bazy u podnóża góry wyruszyli w sobotę, 26 stycznia. Dotarli na wysokość 5200 m n.p.m. i założyli biwak. Następnego dnia wspinali się do późna i już po ciemku rozstawili namiot na 6000 m n.p.m. Kolejny ranek, poniedziałek 28 stycznia, wita ich dużym mrozem. Właśnie on opóźnia wyjście i zamiast zgodnie z planem o godz. 6 rano, startują do góry o godz. 9. Udaje im się wspiąć 400 metrów wyżej, ale huraganowy wiatr niweczy ich wysiłki. Zawrócili do bazy.

Zespół francusko-włoski próbuje zdobyć górę w stylu alpejskim, bez zakładania obozów.

Film z próby Daniele Nardi i Elizabeth Revol

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe