środa, 28 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

OSTAR na finiszu

ostar joanna pajkowska
Marina w Plymouth (fot. materiały prasowe OSTAR)


Jako pierwszy wyścig samotników przez Atlantyk ukończył Włoch Andrea Mura na jachcie Vento di Sardegna. Do Nowego Jorku dopłynął już 13 czerwca. Na mecie jest już sześciu innych żeglarzy.

O OSTAR 2013 pisaliśmy artykułach:
OSTAR wystartował
1. tydzień OSTAR
Ostar po 13 dniach


Joanna Pajkowska, na katamaranie CABRIO 2, jest jedyną kobietą w stawce. Jeśli utrzyma przez najbliższe godziny swoją pozycję, na mecie będzie siódma.

Dotychczas w regatach samotników przez Atlantyk startowało zaledwie 7 Polaków. W tym sama Joanna Pajkowska w 2000 roku. To był zresztą ostatni start naszego rodaka w tych zawodach.

Dwie pozycje dalej, ale ponad 200 mil morskich od mety, jest drugi reprezentant naszego kraju, Krystian Szypka na Sunrise, który ma szansę obronić 9 miejsce.

Niestety, żeglarzy nękają mgły, zmienne, w większości przeciwne i umiarkowane wiatry i ogromny ruch kutrów rybackich, a maniery ich szyprów wskazują, że najwyraźniej nie są fanami regat żeglarskich.

Jak donosi Krystian Szypka, część z kutrów nie jest wyposażona w system AIS i wyłaniają się wprost z mgły. AIS to system lokalizacji statków w promieniu kilkunastu mil za pomocą fal VHF, czyli w takim zasięgu jaki jest przydatny do planowania bezpiecznego mijania się jednostek na morzu.

Wszystkich bardzo poruszył powrót Jonathana Snodgrassa do regat, który na jachcie Lexia stracił 2 maszty po 2 dniach regat. Niezależnie od braku szans na zajęcie dobrej lokaty, fantastyczny sportowy duch Anglika skierował go 17 czerwca z powrotem na trasę, w miejsce gdzie przerwał wyścig, 72 mile morskie od Dartmouth.

 

autor: Aleksander Hanusz

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe