sobota, 05 grudnia 2020

BANER JAKUCJA 980X200

OSTAR po 13 dniach

ostar 13
Włoch Andrea Mura na Vento di Sardegna przewodzi stawce. Tu jacht przed startem (fot. materiały prasowe OSTAR)


Dzisiaj biuro regat OSTAR zostało przeniesione z Wielkiej Brytanii i otwarte w Newport (USA), bowiem czołówka regat – Włoch Andrea Mura na 50-stopowym jednokadłubowcu oraz Francuz Roger Langevin na trimaranie mijają już prawą burtą Nową Szkocję. Ci dwaj żeglarze mocno pozostawili w tyle pozostałe jachty.

O starcie do OSTAR 2013 pisaliśmy artykule: OSTAR wystartował.
Aktualizacja po pierwszym tygodniu regat: 1. tydzień OSTAR.


Joanna Pajkowska, na katamaranie Cabrio2, po sporym opóźnieniu na starcie wywołanym awarią systemu hydraulicznego steru po wejściu na mieliznę, zeszła na południe najdalej ze wszystkich uczestników. Teraz jednak dołączyła do „peletonu”. Wydaje się, że ta strategia była opłacalna. Obecnie polska pani kapitan znajduje się na 5. pozycji w całej stawce. Ma realne szanse, by wyprzedzić jeszcze Pathway to Children (UK) i Spirit (NED). Finisz z pewnością będzie emocjonujący.

Kpt. Krystian Szypka na jachcie Sunrise jest na 9. pozycji, a jego relacje wskazują na spore poświęcenie i rozsądną strategię trasy. Zmaganie się ze sztormami, które nie zawsze mają swoje odzwierciedlenie w prognozach, wymagało od niego ostatnio zrezygnowania ze spania na dwie doby. Sunrise także ma szanse przesunąć się o dwa oczka w klasyfikacji generalnej.

Rekord trasy OSTAR z 2000 roku (9 dni, 23h) należy do Francisa Joyona i nie zostanie pobity w tym roku. Sam Joyon, który czeka od 16 maja w Nowym Jorku ma szansę w tym tygodniu wypłynąć na trimaranie IDEC 2 po bezwzględny rekord samotnego przejścia Atlantyku z zachodu na wschód.

Więcej o przygotowaniach do bicia rekordu przez Francisa Joyona czytaj w artykule: Samotnie po rekord.

Postępy uczestników regat OSTAR można śledzić na tej stronie: Jachty w OSTAR.

 

autor: Aleksander Hanusz

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe