piątek, 05 sierpnia 2016

Baranowska na Makalu


W kwietniu wyleciały z Polski dwie grupy himalaistów.

Wyprawa weryfikacyjna na Dhaulagiri, o której pisaliśmy w artykule: Dhaulagiri unifikacja.
A także wyprawa na Makalu, w składzie: Kinga Baranowska i Rafał Fronia, której celem jest Makalu (8481 m n.p.m.).

6 kwietnia część członków wyprawy weryfikacyjnej na Dhaulagiri doleciała do Kathmandu, gdzie czekali na nich Darek Załuski i Marcin Miotk. Będąc już w komplecie, po dniu aklimatyzacyjnym w Bazie Włoskiej, znajdującej się na wysokości 3700 m n.p.m., 10 kwietnia grupa wyruszyła dalej. Po jednym dniu marszu wspinacze powinni znaleźć się w Bazie Głównej, położonej na wysokości 4750 m n.p.m.

Zespół wybierający się na Makalu także wylądował w Kathmandu 6 kwietnia. Po kilku dniach spędzonych w stolicy Nepalu, Kinga Baranowska i Rafał Fronia próbowali dostać się samolotem do Tumlingtar, skąd mogliby kontynuować drogę do bazy. Niestety, zła pogoda pokrzyżowała plany i czekają na poprawę warunków atmosferycznych, które umożliwią wylot.

Makalu to piąty pod względem wysokości szczyt świata, zaliczany jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników. Swoim charakterystycznym kształtem nasuwa skojarzenie z piramidą.

Zespół ma zamiar wspiąć się na niego bez użycia tlenu, granią północno-zachodnią, ale wcześniej musi odbyć kilkudniową karawanę do podnóża góry. Makalu leży w trudno dostępnej części Himalajów, na granicy Nepalu i Chin. Ten fakt oraz silnie zlodowacone ściany sprawiają, że góra nie cieszy się tak dużą popularnością jak inne szczyty ośmiotysięczne. Dotychczas na wierzchołku stanęło 314 osób, zaś 29 (w tym trzech Polaków) przypłaciło wspinaczkę życiem.

Dla Kingi Baranowskiej będzie do kolejna próba zmierzenia się z górą. Poprzednia miała miejsce w roku 2011, kiedy to himalaistka wspinała się wraz z Amerykaninem Fabrizio Zangrilli. Niestety, załamanie pogody spowodowało, że musieli zawrócić kilkaset metrów przed szczytem.

 

Uczestnicy wyprawy na Makalu:

Kinga Baranowska
36 lat, urodzona w Wejherowie, mieszkanka Warszawy. Jest członkinią kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu, należy do KW Warszawa. Z wykształcenia geografka i ekonomistka. Ma na swoim koncie osiem ośmiotysięczników i ogromną szansę stać się pierwszą Polką z tzw. „Koroną Himalajów” czyli czternastoma ośmiotysięcznikami (pierwszy na jej koncie – Cho Oyu zdobyła w roku 2003, na wszystkie wspinała się bez użycia tlenu). Równocześnie, jako pierwsza Polka zdobyła Dhaulagiri, Manaslu i Kanczedzongę.
Za swoje osiągnięcia była kilkukrotnie nagradzana, m.in. w roku 2009 otrzymała nagrodę Kolosa za zdobycie dwóch ośmiotysięczników w ciągu jednego roku (Dhaulagiri i Manaslu).

Rafał Fronia
42 lata, mieszkaniec Jeleniej Góry. Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu, należy do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Z zawodu jest kartografem. Przez wiele lat startował w biegach górskich i rajdach przygodowych oraz maratonach. Dotychczas brał udział w siedmiu wyprawach w Himalaje. Na swoim koncie odnotował wejście na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), a także wspinaczki w górach Kaukazu, Andach, Pamirze, Alpach i górach Afryki.

 

autor: Tomasz Markiewicz

 

 

Drukuj PDF