czwartek, 04 sierpnia 2016

Kobieta na Noszak


Baza pod Noszakiem (fot. Louis Meunier/Wikipedia)


Noszak (7492 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt Hindukuszu (najwyższy w paśmie jest Tiricz Mir – 7706 m n.p.m.). Góra leży na granicy Afgańsko-Pakistańskiej, ale klasyczna droga i baza leżą od północy – w Afganistanie.

To właśnie tu, w bazie na około 4200 m n.p.m. 21 stycznia 1974 roku pojawiła się polska wyprawa pod przewodnictwem 46-letniego wówczas Andrzeja Zawady. W skład wyprawy wchodzili Mirosław Budny, Benon Czechowski, Ryszard Dmoch, Marek Fijałkowski, Wojciech Jedliński, Jan Koisar, Jacek Mierzejewski, Tadeusz Piotrowski oraz Władysław Woźniak.

Polacy szybko na górze ustawili 6 obozów. Do ataku szczytowego 13 lutego ruszyło dwóch alpinistów – Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski. Późno, bo o godzinie 11. Temperatura spadła prawie do minus 50 st.C. Wspinali się wytrwale ponad 12 godzin. Na szczycie stanęli długo po zachodzie słońca, o godzinie 23.30. Potem całą noc schodzili.

13 lutego 1974 rozpoczął się zimowy podbój gór najwyższych. Noszak był pierwszym siedmiotysięcznikiem, na którego zimą wszedł człowiek. Dokładniej – Polacy. Potem nasi rodacy skierowali wzrok na Himalaje.

Dziś wyrusza wyprawa, która chce upamiętnić tamto wydarzenie w 41. rocznicę.

W skład wyprawy wchodzą: Aleksandra Dzik, Robert Róg, Rosjanin Oleg Obrizan, a wspierać ich będzie Hubert Krzemiński.

Liderka wyprawy, Aleksandra Dzik, to doświadczona alpinistka. Jako pierwsza Polka uzyskała tytuł Śnieżnej Pantery – weszła na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego. Ma na koncie wejście na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.). Latem 2013 była również kierownikiem letniej międzynarodowej wyprawy na Nanga Parbat.

Jeśli Polka stanie na szczycie Noszaka – ustanowi polski zimowy rekord wysokości w kobiecym wspinaniu.

autor: Jakub Karp

 

Drukuj PDF