sobota, 04 kwietnia 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Noszak nie zdobyty

noszak-wikipedia
Baza pod Noszakiem (fot. Louis Meunier/Wikipedia)


20 stycznia w bazie pod Noszakiem (7492 m n.p.m.) pojawiła się polska wyprawa w składzie: Aleksandra Dzik, Hubert Krzemiński, Rosjanin Oleg Obrizan i Robert Róg.

O wyprawie czytaj w artykule: Kobieta na Noszak.

Ekipa szybko rozpoczęła działania na górze. 22 stycznia założyli obóz I (4900 m n.p.m.). Dzień później stanął namiot obozu II – 600 metrów wyżej.

Po zejściu do bazy i krótkim odpoczynku wspinacze znów ruszyli do góry – 26 stycznia. W tym wyjściu jeszcze nie udało się założyć obozu III. Z relacji wyprawy wynika, ze wiatr zniszczył obóz II i znów trzeba było wrócić do bazy.

Znów po krótkim odpoczynku alpiniści rozpoczęli wspinaczkę. Oddajmy im głos:

03 luty 2014 – udało się założyć c3 na wysokości 6000 m n.p.m. Spędziliśmy tam 2 noce. Dotarliśmy do wysokości 6300 m n.p.m.. Powyżej c3 panują bardzo trudne lodowe warunki i mocno wieje. Zużyliśmy wszystkie liny poręczowe. Dalsze prognozy pogody zapowiadają huraganowe wiatry. Wycofujemy się do bazy i niestety kończymy dalszą działalność.


Noszak to drugi co do wysokości szczyt Hindukuszu (najwyższy w paśmie jest Tiricz Mir – 7706 m n.p.m.). Góra leży na granicy Afgańsko-Pakistańskiej, ale klasyczna droga i baza leżą od północy – w Afganistanie.

 

autor: Jakub Karp

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe