sobota, 28 listopada 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Nowa droga na Trango

Przedwczoraj, 19 sierpnia polscy wspinacze, Marcin "Yeti" Tomaszewski i Marek "Regan" Raganowicz wytyczyli nową drogę na Great Trango Tower (6286 m np.m.) w Karakorum. Przejście to można już teraz uznać za pierwszoligowe osiągnięcie na światowej scenie alpinizmu tego roku.

Great Trango Tower

Ostatnia relacja z wyprawy: Headwall zrobiony
Przeczytaj wywiad z Marcinem Tomaszewskim: Tworzę przestrzeń

Oto relacja wspinaczy z bazy pod Great Trango Tower:

19 sierpnia, chwilę przed północą zamknęliśmy w całość naszą drogę. W śnieżycy i załamaniu pogody osiągnęliśmy zwieńczenie (płn. -zach.) ściany na grani szczytowej Great Trango Tower. Ze względu na warunki atmosferyczne i gwałtowne załamanie pogody w godzinach nocnych zrezygnowaliśmy z dalszego trawersu w/w granią na oddalony poza gł. spiętrzeniem ściany gł. wierzchołek masywu GTT.

Odwrót do ostatniego biwaku okazał się dla nas jednym z największych i najtrudniejszych doświadczeń górskich. W trakcie kilku godzin wszystkie liny zamieniły się w zalodzone sople lodu, również zamki z karabinkach i cały sprzęt został skutecznie unieruchomiony przez lód. W trakcie całonocnych zjazdów walczyliśmy ze zmęczeniem, zimnem oraz klinującymi się w szczelinach linami zjazdowymi. Cała akcja rozgrywała się na wysokości powyżej 6000 m n.p.m. Po zjeździe do biwaku w ciągu kolejnych dwóch dni zjechaliśmy pod ścianę do bazy.

Pomimo zmęczenia czujemy wielką radość z osiągniętego celu, wiązał się on z długimi przygotowaniami oraz wielodniową wymagającą wspinaczką na jednej z największych i najtrudniejszych ścian na świecie. Czujemy ogromny respekt przed naturą oraz tego typu urwiskami, które i tym razem poznaliśmy jeszcze lepiej, z innej strony. W trakcie całej akcji górskiej towarzyszyło nam wiele przemyśleń. Spięliśmy je klamrą o nazwie „Busido” jak też nazwaliśmy naszą drogę. Droga wojownika nie oznacza wcale walki, czasami wprost przeciwnie.

Pod ścianą zostaliśmy gorąco przywitani przez Amana i Abida, którzy każdego dnia obserwowali nasze postępy w ścianie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, bez których nasza wyprawa nie doszłaby do skutku.

Informacje o drodze:

Długość – 1960 metrów, 46 wyciągów

Trudności – A4,VII+, VII big Wall

Czas – 19 dni + 2 dni zjazdów ze ściany, osiągnięcie grani szczytowej 19.08.2013

Nazwa – Busido

Pakistan, Karakorum, Great Trango Tower, płn.- zach. ściana bez wejścia na gł. wierzchołek masywu.

 Wstępny szkic drogi
Wstępny szkic drogi
 
 

Marcin Yeti Tomaszewski / Himountain / www.geronimo.civ.pl / www.4zywioly.net
httpswww.facebook.comMarcinTomaszwewski


Marek Regan Raganowicz / www.reganclimbing.com

Patronem medialnym wyprawy jest m.in. Forum Extremum

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe