czwartek, 29 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Great Trango start

Marcin Tomaszewski Marek Raganowicz Polar Sun Spire sUPERBALANCE
Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz na Polar Sun Spire podczas wytyczania "Superbalance" (fot. arch. wyprawy)


To kolejna wyprawa związana z Projektem 4 Żywioły. Zespół w składzie Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz za cel obrał północno-zachodnią ścianę Great Trango Tower (6286 m np.m.) w Pakistanie – turni leżącej w sąsiedztwie lodowca Baltora. Alpiniści zamierzają wytyczyć nową drogę w centralnej części spiętrzenia.

O wyprawie czytaj w artykule: Great Trango.

Przeczytaj wywiad z Marcinem Tomaszewskim: Tworzę przestrzeń.


Pierwotny skład wyprawy uzupełniał również alpinista ze Stanów Zjednoczonych David Allfrey. Jednak po ataku terrorystycznym na alpinistów w bazie pod Nanga Parbat Amerykanin wycofał swoje uczestnictwo w ekspedycji. Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz postanowili nie rezygnować z celu i podjąć wyzwanie w zespole dwuosobowym.

Tomaszewski i Raganowicz to zgrany zespół. W kwietniu 2012 roku wytyczyli nową drogę na północnej ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie. W trakcie 24-dniowej wspinaczki na blisko 1500-metrowej ścianie poprowadzili drogę „Superbalance”.

Zobacz film z wytyczania drogi „Superbalance” (realizacja: Bartłomiej Wnęk)


Projekt 4 Żywioły powstał w 2009 roku. Zainicjowany przez Marcina Tomaszewskiego obejmuje swoim zasięgiem cztery rejony górskie charakterystyczne dla każdego z żywiołów panujących w górach. Wiatr – Patagonia, zimno – Alaska, woda – Ziemia Baffina oraz tropik – Wenezuela.

W trakcie poprzednich wypraw wytyczone zostały nowe drogi w Wenezueli na Acopan Tepui („Mysterios”) oraz na Ziemi Baffina.

Pomimo osiągnięcia w grudniu 2012 roku szczytu Cerro Torre w czasie 12 godzin drogą Ferrariego z Jakubem Radziejowskim (przeczytaj wywiad Jakubem Radziejowskim dotyczący tego przejścia: Sprawnie działająca maszynka), żywioł wiatr wciąż należy do wypraw niezaliczonych. Celem bezkompromisowego projektu są jedynie nowe drogi. Ze względu na wysokie temperatury oraz spadający lód (listopad/grudzień)  kolejna próba wytyczenia nowej drogi na Cerro Torre podjęta zostanie prawdopodobnie w warunkach zimowych (lipiec/sierpień).

Great Trango Tower i otoczenie lodowca Baltoro


Pokaż Otoczenie lodowca Baltoro na większej mapie


Pomimo, że Trango Tower nie zalicza się do żadnego z pierwotnie założonych rejonów, jest miejscem, w którym napotkać można wszystkie żywioły. Ewolucja projektu trwa nadal.

Członkowie wyprawy wchodzą w skład Kadry Narodowej Polski we wspinaczce wysokogórskiej oraz są członkami Polskiego Związku Alpinizmu, który dofinansował ekspedycję.

Marcin Yeti Tomaszewski / Himountain / www.geronimo.civ.pl / www.4zywioly.net
httpswww.facebook.comMarcinTomaszwewski


Marek Regan Raganowicz / www.reganclimbing.com

 
W przygotowaniach do wyprawy wsparcia udzieliły firmy zarówno z branży outdoorowej oraz spoza niej.
 
 
Północo-zachodnia ściana Great Trango Tower (fot. Marcin Tomawszewski)
GreatTrangoMarcinTomaszewski
 
 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe