piątek, 14 maja 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Koniuchow dopłynął

koniuchow finish
Fiodor Koniuchow tuż przed postawieniem stopy na australijskiej ziemi (fot. www.konyukhov.ru)


Wczoraj, o godzinie 13:13 czasu Brisbane (5:13 czasu polskiego) Fiodor Koniuchow wyszedł na australijski brzeg z miejscowości Mooloolaba.

O przebiegu wyprawy czytaj w serii artykułów: Fiodor Koniuchow.

Rosjanin dokonał trawersu Oceanu Spokojnego w rekordowym czasie - 160 dni! Z chilijskiego portu Concon wyruszył 22 grudnia (po pierwszym starcie, 19 grudnia, musiał zawrócić, by naprawić zepsutą instalację ładowania akumulatorów).

Fiodor Koniuchow planował przepłynięcie oceanu w około 200 dni. Jednak sprzyjające wiatry pozwoliły mu na rejs trwający znacznie krócej. Pokonał 17 408 kilometrów w czasie krótszym, niż Aleksander Doba dystans o około połowę krótszy (162 dni, ponad 8 000 kilometrów) w swojej ostatniej wyprawie kajakowej przez Atlantyk.

Trasa rejsu
koniuchov mapa


Dotychczas nikomu jeszcze nie udało się przepłynąć Oceanu Spokojnego solowo, bez zawijania do portów, siłą własnych mięśni od kontynentu do kontynentu. W ogóle na podobną próbę zdecydowało się zaledwie kilka osób. Trzem udało się dotrzeć w bezpośrednie sąsiedztwo Australii, ale żaden z nich do kontynentu nie dotarł.

Najbliżej celu byli: Brytyjczyk Peter Bird (start z Kalifornii w roku 1982), kolejny Brytyjczyk Jim Shekhdar (start z Peru w 2000 roku) oraz Włoch Alex Bellini (start z Peru w roku 2008). Bird oraz Bellini dotarli do wysp kilkadziesiąt kilometrów od stałego wybrzeża Australii i spędzili na oceanie dokładnie taką samą liczbę dni - 294!

Fiodor Koniuchow dopływa do Australii - okiem kamery z pokładu helikoptera


Fiodor Koniuchow urodził się w 1951 roku u wybrzeży Morza Azowskiego. Skończył seminarium duchowne, a także szkołę artystyczną na Białorusi. Ponadto ukończył szkołę nawigacji w Odessie i Arctic College w Petersburgu.

Jest malarzem (międzynarodowe wystawy), pisarzem (9 książek) i duchownym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Prowadzi własne czasopismo, sprzedaje herbatę. Ma żonę, trójkę dzieci i pięcioro wnuków.

Od dzieciństwa lubił podróżować. Jako piętnastolatek przepłynął łodzią wiosłową Morze Azowskie. Wszystkie jego wyprawy trudno by było wymienić. Najważniejsze z nich to: trzykrotne zdobycie Bieguna Północnego (z czego raz jako pierwszy Rosjanin solowo, ze wsparciem z zewnątrz), zdobycie Bieguna Południowego (jako pierwszy Rosjanin solowo i bez wsparcia, ciągnąc cały potrzebny sprzęt na sankach), dwukrotne wejście na Mt. Everest, zdobycie Korony Ziemi.

Jest również żeglarzem, brał udział w wielu międzynarodowych regatach. Wielokrotnie przepłynął na jachtach Atlantyk. Raz samotnie pokonał ten ocean łodzią wiosłową (w 2002 roku – jako pierwszy i dotąd jedyny Rosjanin). Również jako pierwszy Rosjanin samotnie opłynął jachtem świat dookoła bez zawijania do portów (lata 1990/91).

 

autor: Jakub Karp

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe