Koniuchow znów płynie | Woda | Forum Extremum
wtorek, 21 sierpnia 2018

BANER JAKUCJA 980X200

Koniuchow znów płynie

fiodor koniuchow
Fiodor Koniuchow (fot. www.konyukhov.ru)


14 grudnia Fiodor Koniuchow odbił od chilijskiego brzegu, ale już 19 grudnia był przy nim z powrotem. Powód? Wysiadł system ładowania akumulatorów, a bez prądu, potrzebnego do nawigacji, łączności czy odsalania wody, Rosjanin nie chciał się wybierać w liczącą przynajmniej 200 dni eskapadę.

O wyprawie czytaj w artykułach:
Doba tak, Fiodor nie.
Koniuchow wyruszył.
Koniuchow na Spokojny.
Przeczytaj również o tegorocznej wyprawie Fiodora Koniuchowa psim zaprzęgiem z Bieguna Północnego: Stary polarnik morze.
A także inne artykuły: Fiodor Koniuchow.

Naprawa, dzięki pomocnym Chilijczykom, trwała zaledwie dwa dni. 22 grudnia Fiodor Koniuchow znów wyruszył w rejs.

Od razu musiał zmagać się z przeciwnym wiatrem, który spychał go w kierunku lądu, a także Prądem Humboldta, który płynie na północ wzdłuż zachodniego brzegu Ameryki Południowej.
By uniknąć tych dwóch przeciwności w ciągu całego tygodnia Rosjanin płynął nie w kierunku celu, Australii, ale na północny-zachód.

Dotychczas na podobny wyczyn – przewiosłować z Ameryki do Australii, solowo, bez zawijania na inne lądy – porwało się zaledwie kilku śmiałków. Trzem udało się dotrzeć w bezpośrednie sąsiedztwo Australii, ale żaden z nich do kontynentu nie dotarł.

Trasa wioślarskiego rejsu Fiodora Koniuchowa (fot. www.konyukhov.ru)
trasa rejsu fiodora koniuchowa


Najbliżej celu byli: Brytyjczyk Peter Bird (start z Kalifornii w roku 1982), kolejny Brytyjczyk Jim Shekhdar (start z Peru w 2000 roku) oraz Włoch Alex Bellini (start z Peru w roku 2008).

Rosjanin chce być pierwszym, który wsiądzie do łodzi z jednej strony oceanu i wyjdzie z niej dopiero w Australii.

Fiodor Koniuchow urodził się w 1951 roku u wybrzeży Morza Azowskiego. Skończył seminarium duchowne, a także szkołę artystyczną na Białorusi. Ponadto ukończył szkołę nawigacji w Odessie i Arctic College w Petersburgu.

Jest malarzem (międzynarodowe wystawy), pisarzem (9 książek) i duchownym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Prowadzi własne czasopismo, sprzedaje herbatę. Ma żonę, trójkę dzieci i pięcioro wnuków.

Zobacz film z ponownego startu rejsu 22 grudnia 2013


Od dzieciństwa lubił podróżować. Jako piętnastolatek przepłynął łodzią wiosłową Morze Azowskie. Wszystkie jego wyprawy trudno by było wymienić. Najważniejsze z nich to: trzykrotne zdobycie Bieguna Północnego (z czego raz jako pierwszy Rosjanin solowo, ze wsparciem z zewnątrz), zdobycie Bieguna Południowego (jako pierwszy Rosjanin solowo i bez wsparcia, ciągnąc cały potrzebny sprzęt na sankach), dwukrotne wejście na Mt. Everest, zdobycie Korony Ziemi.

Jest również żeglarzem, brał udział w wielu międzynarodowych regatach. Wielokrotnie przepłynął na jachtach Atlantyk. Raz samotnie pokonał ten ocean łodzią wiosłową (w 2002 roku – jako pierwszy i dotąd jedyny Rosjanin). Również jako pierwszy Rosjanin samotnie opłynął jachtem świat dookoła bez zawijania do portów (lata 1990/91).

autor: Jakub Karp

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe