sobota, 28 listopada 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Śladami Wikingów

nar1d
Od lewej: Einar Orn, Kjartan Jakob Hauksson, Eyþór Eðvarðsson i Svanur Wilcox (fot. www.northatlanticrow.com)


Pierwszą w historii próbę przepłynięcia łodzią wiosłową północnego Atlantyku podjęło wczoraj, 17 maja, czterech Islandczyków: Kjartan Jakob Hauksson, Svanur Wilcox, Eyþór Eðvarðsson i Einar Örn Sigurdórsson. Swój rejs rozpoczęli z Kristiansand, miejscowości na południu Norwegii. Wyruszyli dokładnie w norweski Dzień Niepodległości.

Do sierpnia planują pokonać liczącą 1600 kilometrów trasę przez Orkady i Wyspy Owcze do Islandii. To czy im się uda, przede wszystkim zależeć będzie od warunków i pogody na morzu. Następnie w maju 2014 roku rozpoczną drugi etap projektu – rejs z Islandii przez Grendlandię do Kanady (2500 kilometrów).

Rejs będzie miał aspekt historyczny, nawiązujący do dawnych wypraw Wikingów. Wioślarze nazwali swoją łódź Auður, na cześć słynnej islandzkiej osadniczki Auðr djúpúðga Ketilsdóttir. Była ona żoną jednego z wodzów Wikingów i matką Thorsteina Olafssona, który podbił w IX wieku połowę Szkocji. Po śmierci męża i syna, sekretnie zleciła zbudowanie knary (morski statek Wikingów) i ruszyła ze Szkocji z kilkunastoosobową załogą na północ.

Załogę Auður stanowią Kjartan Jakob Hauksson (kapitan, od 30 lat związany z morzem; jako pierwszy człowiek w 2005 roku opłynął Islandię łodzią wiosłową), Svanur Wilcox (informatyk), Eyþór Eðvarðsson (menadżer) i Einar Örn Sigurdórsson (dyrektor w agencji reklamowej). Wszyscy są od dawna związani z wioślarstwem.

Do tej pory nikomu nie udało się pokonać łodzią wiosłową trasy z Norwegii na Islandię.

 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe