piątek, 17 stycznia 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Wyścig wokół GB

islanders GB row
Załoga „The Islanders” dopływa na metę - Tower Bridge (fot. onEdition 2013©)


12 lipca zakończył się "GB Row 2013" - wyścig wioślarski dookoła Wielkiej Brytanii. Pierwsza edycja tej imprezy miała miejsce w 2005 roku. Wystartowała wtedy tylko jedna czteroosobowa łodź, której załoga opłynęła wyspę w 26 dni, 21 godzin i 14 minut. Następna edycja w 2010 roku zgromadziła już dwie rywalizujące ze sobą ekipy.

"GB Row" przez Brytyjczyków określany jest najtrudniejszym wyścigiem wioślarskim na świecie. Dystans ponad 3200 kilometrów, silne prądy, niestabilna pogoda, duży ruch morski dookoła wyspy statków handlowych, jachtów i kutrów rybackich oraz zakaz korzystania z pomocy z zewnątrz - oto tylko kilka z przeszkód, z którymi muszą zmierzyć się uczestnicy tej imprezy.

Organizatorzy i uczestnicy opowiadają o wyzwaniach wyścigu (film w języku angielskim)


Oficjalny start tegorocznej edycji miał miejsce 1 czerwca. Spod Tower Bridge w Londynie wypłynęło sześć załóg. Już w pierwszym tygodniu regat cztery ekipy wycofały się z wyścigu, głównie z powodu problemów technicznych ze swoimi jednostkami.

Dalej ścigały się tylko dwie łodzie: „The Black Oyster” (czteroosobowa załoga „The Islanders” w składzie: Josh Taylor, Alan Morgan, James Plumley, Gavin Sheehan; wiek 23-25 lat) i „Emilia Oliver” (dwuosobowa załoga „Savoir Faire”: Jason MacKinlay (42 lal) i Josh Tarr (27 lat).

Załoga „Savoir Faire” kończy wyścig pod Tower Bridge w Londynie


„The Islanders” okrążyli Wielką Brytanię w 26 dni, 9 godzin i 9 minut, tym samym zdobyli nagrodę za pobicie rekordu czasowego – w tej edycji było to 100 tysięcy funtów.

Dwójka z „Savoir Faire” opłynęła wyspę w 41 dni, 4 godziny i 38 minut i również ustanowiła rekord trasy dla załóg dwuosobowych. W czasie rejsu musieli kilka dni czekać u wybrzeży północnej Szkocji na poprawę pogody. Do mety pod Tower Bridge dotarli 12 lipca. Ich wyczyn zdobył szczególne uznanie w społeczności wioślarskiej.

Co ciekawe w tegorocznej edycji wzięła też udział trzyosobowa załoga „Ocean Pedal Challenge” na 8-metrowym rowerze wodnym... Nie była ona oficjalnie klasyfikowana w zawodach, ale jej celem było okrążanie pierwsze okrążenie wyspy rowerem wodnym, a w przyszłości organizacja wyścigu dookoła wyspy takimi jednostkami.

Załoga „Savoir Faire” opowiada o rejsie (film w języku angielskim)
 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe