06 czerwca 2013
Kolorado 2013
Zdjęcie kanionu wykonane przez Stefana Danielskiego podczas trekkingu (fot. Stefan Danielski/Bystrze)
Kanion Kolorado w stanie Arizona to największy, choć nie najgłębszy, przełom rzeczny na świecie. Rzeka przebija się przez płaskowyż na długości ponad 450 kilometrów. Ściany kanionu w najgłębszym miejscu liczą 2133 metry wysokości. Szerokość kanionu waha się od 400 metrów do 29 kilometrów (ta ostatnia liczba czyni kanion najszerszym na świecie).
Rzeka żłobiąca w skałach swoje koryto odsłania niezwykłe bogactwo geologiczne. Wystarczy wspomnieć, że występują tu niemal wszystkie typy skał: osadowe, metamorficznych (przetworzone m.in. przez ciśnienie w głębokich warstwach ziemi) oraz wylewne (wulkaniczne). Najstarsze znalezione próbki skał w dnie kanionu datowane są na blisko 2 miliardy lat.
Płaskowyż, przez który płynie rzeka, wznosi się średnio 2000 m n.p.m. Większość ruchu turystycznego odbywa się na górze, ponad dnem kanionu i to prawie wyłącznie na południowej krawędzi. Tu mieści się słynny szklany balkon – wiszący 20 metrów w głąb urwiska 1219 metrów ponad rzeką.
Członkowie klubu "Bystrze" podczas treningu na rzece Inn w Austrii (fot. Krzysztof Potaczek/Bystrze)
Każdego roku kanion odwiedza około 4,5 miliona turystów. Tylko kilka tysięcy ludzi ma szanse spłynąć rzeką. Liczba osób wypuszczanych każdego dnia na spływ jest ściśle limitowana. W całym kanionie (około 450 kilometrów) każdego dnia może przebywać nie więcej niż 500 osób.
95 procent spływów – to te komercyjne, na pontonach (rafting). Taka zabawa nie jest tania. 7-dniowy spływ i to nie całym kanionem kosztuje około 2500-3000 USD.
W tym roku na spływ kajakami i pontonami Kanionem Kolorado wybiera się 16-osobowa grupa z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze działającego przy krakowskiej AGH.
"Bystrze" to klub z niemałymi dokonaniami. To członkowie tego klubu spłynęli jako pierwsi najgłębszym kanionem świata – Colca w Peru (w 1981 roku). Mają za sobą kajakowe wyprawy m.in. w Himalaje, do Afryki, Australii. W tym wiele wypraw na dziewicze rzeki lub uznawane za niespływalne.
O tegorocznej wyprawie do Kanionu Kolorado opowiada Tomasz „Tomanek” Jakubiec.
(zdjęcia wykonano podczas treningu przed wyprawą na torze kajakowym w Krakowie).
Wyprawa trwająca 18 dni i całkowite odcięcie w tym czasie od świata wymagają rozbudowanej logistyki. Posłuchaj jak „Bystrzacy” radzą sobie z organizacją wyprawy.
Spływ Kolorado to nie niedzielna wycieczka, a poważne wyzwanie dla umiejętności technicznych kajakarzy. Posłuchaj o niebezpieczeństwach czyhających podczas spływu.
Forum Extremum objęło patronat nad wyprawą. W kolejnych tygodniach będziemy informować o przygotowaniach do spływu Kanionem Kolorado.
Patroni medialni wyprawy: