Wideo
Wokół Antarktydy
Takiej wyprawy w historii polarnictwa nie było. Dwóch Belgów - Dixie Dansercoer (50 lat) i Sam Deltour (27 lat) w okresie listopad 2011/marzec 2012 zrealizowało wyprawę "wokół Antarktydy". Polarnicy wyruszyli z rosyjskiej bazy Nowołazarewskaja, leżącej na skraju kontynentu, dotarli do Bieguna Południowego i ruszyli w kierunku przeciwległego brzegu kontynentu niż miejsce startu. Potem zawrócili w stronę Nowołazarewskiej, gdzie zakończyli wyprawę. Zatoczyli we wschodniej Antarktydzie ogromne koło. Dotarli do miejsc, których nigdy wcześniej nie odwiedzała żadna wyprawa. W ciągu 78 dni pokonali 5013 kilometrów. To najdłuższa (pod względem odległości) wyprawa w historii polarnictwa - bez wsparcia z zewnątrz. Polarnicy do poruszania się korzystali z kite'ów.
Into The Mind
Obowiązkowa pozycja dla fanów gór, niesamowitych krajobrazów i sportów ekstremalnych - niesamowity film "Into The Mind".
Wywiad Krzysztof Wielicki cz. 2
Krótki wywiad z Krzysztofem Wielickim podczas konferencji prasowej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku, organizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. 22 grudnia 2012. Centrum Olimpijskie w Warszawie. Część druga (ostatnia).
Wywiad Krzysztof Wielicki cz. 1
Krótki wywiad z Krzysztofem Wielickim podczas konferencji prasowej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku, organizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. 22 grudnia 2012. Centrum Olimpijskie w Warszawie. Część pierwsza.
Konferencja prasowa Broad Peak
Konferencja prasowa wyprawy na Broad Peak w 2013 roku, organizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. Konferencja z udziałem Artura Hajzera (kierownik programu PHZ) oraz członków wyprawy: Krzysztofa Wielickiego (kierownik wyprawy), Macieja Berbeki, Adama Bieleckiego, Tomasza Kowalskiego, Artura Małka. 22 grudnia 2012. Centrum Olimpijskie w Warszawie.
Pianistą przez ocean
Romuald Koperski zamierza w czerwcu 2013 roku rozpocząć próbę samotnego przepłynięcia łodzią wiosłową Oceanu Spokojnego. Start w miejscowości Choshi w Japoni. Koniec rejsu – u brzegów Ameryki Północnej. Ponad 10 000 kilometrów.
Dotychczas próbowało tej sztuki kilkunastu samotnych wioślarzy, ale dokonało jej zaledwie dwóch ludzi. W 1991 roku Francuz Gerard d’Aboville wiosłował przez 134 dni. Kolejnemu śmiałkowi udało się dopiero 14 lat później – i znów był to Francuz, Emmanuel Coindre. Tym razem jednak wyprawa trwała krócej – 130 dni (dokładnie 130 dni i półtorej godziny).
Więcej o wyprawie i wywiad z Romualdem Koperskim: Byka za rogi i przez ocean.
21 kwietnia 2013 w Gdyni nadał imię swojej łodzi: Pianist’a. Jednym z powodów takiej właśnie nazwy jest zapewne fakt, że do Romualda Koperskiego należy Rekord Guinessa w nieprzerwanej grze na fortepianie (103 godziny i 8 sekund).
Copyright © Forum Extremum 2024
.