05 kwietnia 2016
Polar Team napiera
Ola Hołda-Michalska i Joanna Mostowska na głównej ulicy Longyearbyen
Ola Hołda-Michalska i Joanna Mostowska, czyli Polar Team, są właśnie w trakcie jednej z najpoważniejszych wypraw w historii polskiego kobiecego polarnictwa.
O wyprawie czytaj w artykule: Polar Team na Svalbard.
Być może planowana trasa (300 kilometrów po centralnym Spitsbergenie) nie wygląda na ogromne wyzwanie w obliczu dokonań polskich polarników, jednak należy zaznaczyć, że jeśli chodzi o wyprawy podejmowane wyłącznie przez kobiety, podobnych przedsięwzięć w zasadzie nie było.
Wyprawa Polar Team miała się rozpocząć w Longyearbyen 1 kwitetnia. Jednak ze względu na przymusowy jednodniowy przestój w Oslo (problemy techniczne podczas transportu lotniczego) panie wyruszyły dzień później - 2 kwitenia.
W ciągu kolejnych trzech dni dziewczyny z Polar Team przeszły przez Adventdalen, Sassendalen i Fulmardalen − system potężnych dolin prowdzący na wschodnie wybrzeże Spitsbergenu. Noc z 4 na 5 spędziły 10 kilometrów od zatoki Agardhbukta.
− To będzie kluczowy moment na wyprawie. Jeśli gdzieś jest duże prawdopodobieństwo spotkania niedźwiedzi polarnych, to właśnie tam − zapowiadała przed wyjazdem Jonna Mostowska.
Wczoraj panie podeszły na brzeg morza. Niedźwiedzi nie spotkały i skierowały się na południowy-zachód, w kierunku osady górniczej Sveagruva. Dziś wieczorem prawdopodobnie dotrą w jej okolice.
Dotychczas pokonały łącznie około 90-100 kilometrów. Pogoda im sprzyja. W pierwszych dniach marszu było dość ciepło (od -2 do -6 stopni Celsjusza) i padał śnieg, który nieco utrudniał ciągnięcie pulek. Ostatnie dwa dni to słońce i około minus 10 stopni Celsjusza.
− Humory nam dopisują. Idzie się dobrze, Musimy tylko się spieszyć, żeby przejść całą zaplanowaną trasę − informowała nas wczoraj za pośrednictwem telefonu satelitarnego Joanna Mostowska.
Przed Polar Team przejście ze Sveagruva do Barentsburga i powrót do Longyearbyen. Około 200 kilometrów marszu. Powrót do Polski 15 kwietnia.
Partnerzy wyprawy
Mapy pochodzą z serwisu Norsk Polar Institute
Opracowanie: Krzysztof Michalski
autor: Jakub Karp