czwartek, 04 sierpnia 2016

Kobiety na Svalbard

polarteam4

 

Równo za tydzień, w środę 30 marca 2016 roku Ola Hołda‐Michalska oraz Joanna Mostowska, czyli Polar Team, ruszają na Spitsbergen.

Dziewczyny zamierzają przejść około 300 kilometrów na nartach w obrębie centralnego Svalbardu. To będzie wyjątkowa wyprawa w historii polskiej polarystyki. Czysto kobiecy skład jeszcze nigdy nie pokonał tak długiej trasy za kołem podbiegunowym.

Dotychczas najdłuższa i jedyna czysto kobieca wyprawa na Spitsbergenie odbyła się w 2012 roku. Ewa Grewling, Agnieszka Siejka oraz Katarzyna Siekierzyńska po 17 dniach wędrówki dotarły na szczyt najwyższej góry Svalbardu (Newtontoppen, 1713 m n.p.m.). Przebyły na nartach około 160 km.

polarteam1-mapa-svalbard

Ola Hołda‐Michalska oraz Joanna Mostowska zamierzają zaliczyć pętlę na trasie Longyearbyean – Agardhbukta – Sveagruva – Barentsburg ‐ Longyearbyen (Centralny Spitsbergen). Trasę przejdą na nartach ciągnąc cały potrzebny sprzęt w pulkach (sankach). Noce spędzą pod namiotem. Na pokonanie założonego celu dają sobie dwa tygodnie.

Obie panie mają już doświadczenie zdobyte w rejonach polarnych.

polarteam2-ola_holda-michalska

Ola jest grafikiem w Instytucie Paleobiologii PAN, a także współwłaścicielką polarnego biura podróży "Narval ‐ ekspedycje polarne". Ola Hołda‐Michalska w 2002 roku w mieszanym składzie doszła na nartach do Hornsundu (i z powrtoem). Ponad 300 km szlaku. Jesienią 2004 roku zaliczyła około 100-kilometrowy trwaers Lodowców Torella. W 2014 weszła na Newtontoppen.

 

polarteam3-joanna-mostowska

Joanna Mostowska jest współwłaścicielką znanej warszawskiej klubokawiarni podróżniczej Południk Zero. M.in. w 2014 roku przeszła samotnie w warunkach zimowych (narty, sanki) znajdujący się w Norwegii największy europejski płaskowyż − Hardangervidda. Około 130 km szlaku. w 2007 roku zaliczyła wybitną wyprawę rowerową − samotnie przejechała Tybet z zachodu na wschód (około 3500 km, po drodze kilka przełęczy ponad 5000 m n.p.m.). Za tę wyprawę (zrealizowaną w ramach 9-miesięcznej podróży po Azji) została wyróżniona na Kolosach.

Obie Panie fascynajcę wyprawami polarymi łączą z życiem rodzinnym. Są zamężne i mają dzieci.

Damski duet traktuje wyjazd treningowo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – będą przygotowywać się do ambitniejszego celu – trawersu Grenlandii. Trasę wschód‐zachód na „Zielonej Wyspie” pokonało dotychczas jedynie siedmiu Polaków. Żadnej Polce jeszcze się to nie udało.

Oficjalna strona Polar Team

Forum Extremum objęło wyprawę patronatem medialnym.
Co kilka dni będziemy informować o postępach wyprawy.

 

Partnerzy wyprawy

polarteam5

 

autor: Jakub Karp

 

 

 

Drukuj PDF