wtorek, 13 kwietnia 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Artykuły z tagiem: biegun południowy

Takiej wyprawy w historii polarnictwa nie było. Dwóch Belgów - Dixie Dansercoer (50 lat) i Sam Deltour (27 lat) w okresie listopad 2011/marzec 2012 zrealizowało wyprawę "wokół Antarktydy". Polarnicy wyruszyli z rosyjskiej bazy Nowołazarewskaja, leżącej na skraju kontynentu, dotarli do Bieguna Południowego i ruszyli w kierunku przeciwległego brzegu kontynentu niż miejsce startu. Potem zawrócili w stronę Nowołazarewskiej, gdzie zakończyli wyprawę. Zatoczyli we wschodniej Antarktydzie ogromne koło. Dotarli do miejsc, których nigdy wcześniej nie odwiedzała żadna wyprawa. W ciągu 78 dni pokonali 5013 kilometrów. To najdłuższa (pod względem odległości) wyprawa w historii polarnictwa - bez wsparcia z zewnątrz. Polarnicy do poruszania się korzystali z kite'ów.

{youtube}KjBWoS-PMPs{/youtube}

 

Maria LeijerstamNikt nie doatrł do Bieguna Południowego na rowerze. Aż do tego sezonu. Teraz "pierwszych rowerzystów" jest trzech.

Więcej…

wazari team grenlandia 2008Trzech Polaków zamierza dokonać trawersu Antarktydy – od brzegu do brzegu, na nartach, bez pomocy z zewnątrz.

Więcej…

wazari latawceWazari Team dopina przygotowania do trawersu Antarktydy. Nam opowiedzieli o wyzwaniach w używaniu latawców.

Więcej…

hardangervidda wazari team

Wazari Team w ubiegły weekend był w Norwegii, by trenować z latawcami. Wiatru nie było, ale było spotkanie z Hannah McKeand. Więcej…

richard parksGeoff Wilson ukończył trawers Antarktydy. Richard Parks idąc na Biegun Południowy „wykręcił” drugi czas w historii.

Więcej…

hardangervidda wazari teamWazari Team, czyli trzech Polaków przygotowujących się do trawersu Antarktydy, właśnie trenuje na Hardangervidda.

Więcej…

Geoff Wilson na biegunie południowymPierwsze wyprawy dotarły już w tym sezonie letnim do Bieguna Południowego. Dwie ambitne. Jedna – z ambicjami niewielkimi.

Więcej…

trening z latawcami wazari teamWazami Team przed wyprawą na Antarktydę trenował w polskich górach – technikę jazdy na nartach z latawcami.

Więcej…

Ben Saunders i Tarka L’Herpiniere  Do Bieguna Południowego w tym sezonie zmierza prawdziwy tłum polarników. Próbują dojśc do celu z trzech kierunków.

Więcej…

Książki sportowe i wojskowe