wtorek, 13 kwietnia 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Trawers Antarktydy

wazari team trawers antarktydy


Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz oraz Piotr Zaśko (grupa ekspedycyjna Wazari Team) przygotowują się do wyprawy, jakiej jeszcze nie było w historii polskiej polarystyki. Chcą przemierzyć Antarktydę od brzegu do brzegu, na nartach, ciągnąc na saniach cały niezbędny sprzęt ze sobą, i wspomagając się latawcami (kite’ami).

Przeczytaj wywiad z Grzegorzem i Szymonem Gontarzami: Pofruniemy przez Antarktydę.

Tylko jeden Polak próbował podobnego wyczynu. W 1997 roku z trawersem Antarktydy mierzył się Marek Kamiński – nie używał on jednak latawców, ale specjalnego spadochronu. Niestety, po minięciu Bieguna Południowego przerwał wyprawę. Jeśli braciom Gontarz i Piotrowi Zaśko się uda, będzie to pierwszy polski trawers lodowego kontynentu i najdłuższy w historii wypraw polarnych trawers Antarktydy przy użyciu nart i latawców, bez wsparcia z zewnątrz.

Ekspedycja rozpocznie się w połowie listopada 2013. Polacy wyruszą z angielskiej stacji antarktycznej Halley. Początkowo będą poruszać się na nartach przez Lodowiec Szelfowy Brunta w kierunku gór Shackletona. Po wspięciu się na około 1200 m n.p.m., przy sprzyjających warunkach i wiatrach, zaczną wykorzystywać latawce.

Dalsza trasa będzie prowadzić przez antarktyczne plateau, które wznosi się na 3000 m n.p.m. Plan zakłada, że do Bieguna Południowego dotrą na początku stycznia 2014 roku. Stąd ruszą w kierunku gór Królowej Elżbiety. Zejście na Lodowiec Szelfowy Rossa planują lodowcem na południe od pasma Gór Aleksandry. Najpóźniej w połowie lutego 2014 roku powinni dotrzeć do amerykańskiej bazy antarktycznej – McMurdo.

Cała trasa będzie liczyć około 2900 kilometrów. Niebieskie strzałki wskazują kierunek wiania przeważających wiatrów
mapa antarktyda wazari team


Wazari Team ma bogate doświadczenie w rejonach polarnych. W 2008 roku jako druga polska wyprawa przetrawersował Grenlandię (664 kilometry w 35 dni). Był to najdłuższy polski trawers lądolodu grenlandzkiego i pierwszy w okresie lato/jesień. W 2010 roku Wazari Team przetrawersował Islandię, wyznaczając trasę przez dwa lodowce. Każdy z podróżników ma już za sobą wiele wypraw w Europie, Australii i Oceanii. Za swoje osiągnięcia zostali wyróżnieni podczas Kolosów za Wyczyn Roku w 2008 i 2010 roku.


Film z trawersu Grenlandii w 2008 roku

 

 

grzegorz gontarzGrzegorz Gontarz (ur. 1983) - kierownik ekspedycji
Na co dzień inżynier-mechanik (absolwent Instytutu Technologii Materiałowych WIP PW), obecnie doktorant Politechniki Warszawskiej (Instytutu Technik Wytwarzania). Współzałożyciel i twórca Wazari Team. Przez ostatnie lata przemierzył ponad 30 państw czterech kontynentów, w głównej mierze poznawał Europę oraz Australię i Oceanię. Uczestniczył w dziewięciu ekspedycjach, m.in. eksplorował dzikie zakątki Islandii, Grenlandii, Norwegii, Australii i Nowej Zelandii. Mimo fascynacji krainą wiecznego lodu interesuje się również fotografią, starą motoryzacją i architekturą. Radiooperator (SQ5NHH), zapewnia łączność ze światem w sytuacjach kryzysowych.

 

 

szymon gontarzSzymon Gontarz (ur. 1980)
Adiunkt Politechniki Warszawskiej. Całe życie wypełnia treningami. Instruktor narciarstwa alpejskiego PZN SiTN, zawodnik AZS PW (narciarstwo alpejskie, lekkoatletyka), alpinista (Tatry, Alpy, Alpy Nowozelandzkie, Himalaje) i lekkoatleta (starty w zawodach: biegi średnie i długodystansowe). Uprawnienia motorowodne oraz umiejętności ratownika wodnego. W młodości próbował też swych sił w judo, co dało mu podstawy dobrego treningu i dyscypliny potrzebnej do realizacji podróżniczych marzeń. Współzałożyciel grupy Wazari Team, przeżył bez szwanku siedem ekspedycji rowerowo-trekingowych i dwie polarne na czterech kontynentach.

 

 

piotr zaśkoPiotr Zaśko (ur. 1974) - lekarz wyprawy
Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie. Specjalizacja z anestezjologii. Obecnie pracuje w Instytucie Kardiologicznym w Aninie. Dziesiątki tysięcy kilometrów przejechane na rowerze, pozwoliły mu poznać najciekawsze zakątki naszego kraju i kilku krajów Europy. Regularne pływanie wsparte okresowo treningiem biegowym pozwala mu utrzymać sprawność fizyczną na wysokim poziomie. Ma za sobą kurs skałkowy i taternicki.

 

 

 

Forum Extremum objęło wyprawę patronatem medialnym.
Będziemy informować o przygotowaniach do wyprawy i jej przebiegu.

 

Partnerzy i patroni medialni wyprawy:

airman2        flysurfer        LYOm


logo Forum Extremum

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe