niedziela, 25 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Przepłynęli Kolorado

kold1
Lava Fals - jedno z trudniejszych miejsc (fot. Grand Canyon Colorado 2013)

 

Grupa kajakarzy z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze pokonała na kajakach Kanion Kolorado. W spływie wzięli także udział amerykańscy przewodnicy na pontonach. Uczestnicy wyprawy przez 18 dni spływu odcięci byli od cywilizacji, praktycznie bez możliwości opuszczenia kanionu. Był to pierwszy samodzielny polski spływ Kanionem Kolorado. Na pozwolenia czekano prawie 19 lat.

Wszyscy uczestnicy są cali i zdrowi i odpoczywają w Las Vegas. Część z nich dziś wraca do Polski, a część jedzie na spotkanie polskich kajakarzy pod Waszyngtonem.

Tomasz Jakubiec tak krótko relacjonuje wyprawę dla Forum Extremum:

"Udało się szczęśliwie dopłynąć do końca Grand Canyon Colorado. Daliśmy radę wszystkim rapidom, a zwłaszcza najtrudniejszemu z nich - Lava Fals. Zarówno kajakarze jak i prowadzone przez nas pontony pokonały to osławione bystrze w bardzo dobrym stylu w charakterystycznej dla Colorado ceglastej wodzie.

Mimo początkowych obaw o umiejętności naszych rafciarzy podczas spływania prawie 100 rapidów nabrali oni wystarczającej wprawy do mierzenia się z powodzeniem z najtrudniejszymi. Wszyscy nauczyliśmy się pływać na naprawdę olbrzymiej wodzie. Tego doświadczenia nam brakowało. Teraz wiemy, że i z rzekami typu Colorado z powodzeniem dajemy sobie radę.

Bardzo pomogło nam wieloletnie doświadczenie i nabyta umiejętność "czytania wody", czyli rozpoznawanie tego co nas czeka za chwilę, a co z poziomu kajaka czy pontonu można odczytać tylko na podstawie trudnych do zauważenia dla laików szczegółów na kotłującej się z przodu wodzie. Dzięki temu mogliśmy wybierać optymalną drogę płynięcia i omijać grożące po bokach niebezpieczeństwa zwłaszcza gigantyczne odwoje."

 

 

Więcej o przygotowaniach i początkach wyprawy czytaj w artykułach:

Kolorado - ruszają.
Kolorado start.
Kolorado 2013.
Przygoda i fun.

 

 

Patroni medialni wyprawy:

logo-kolosy[1]                LOGO Traveler_bordo              100_logo-traseo-pl-png

                  

100_logo-wioslo                 logoFE

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe