czwartek, 29 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Kolorado 2013

kanion kolorado bystrze
Zdjęcie kanionu wykonane przez Stefana Danielskiego podczas trekkingu (fot. Stefan Danielski/Bystrze)


Kanion Kolorado w stanie Arizona to największy, choć nie najgłębszy, przełom rzeczny na świecie. Rzeka przebija się przez płaskowyż na długości ponad 450 kilometrów. Ściany kanionu w najgłębszym miejscu liczą 2133 metry wysokości. Szerokość kanionu waha się od 400 metrów do 29 kilometrów (ta ostatnia liczba czyni kanion najszerszym na świecie).

Rzeka żłobiąca w skałach swoje koryto odsłania niezwykłe bogactwo geologiczne. Wystarczy wspomnieć, że występują tu niemal wszystkie typy skał: osadowe, metamorficznych (przetworzone m.in. przez ciśnienie w głębokich warstwach ziemi) oraz wylewne (wulkaniczne). Najstarsze znalezione próbki skał w dnie kanionu datowane są na blisko 2 miliardy lat.

Płaskowyż, przez który płynie rzeka, wznosi się średnio 2000 m n.p.m. Większość ruchu turystycznego odbywa się na górze, ponad dnem kanionu i to prawie wyłącznie na południowej krawędzi. Tu mieści się słynny szklany balkon – wiszący 20 metrów w głąb urwiska 1219 metrów ponad rzeką.

kolorado-trening1
Członkowie klubu "Bystrze" podczas treningu na rzece Inn w Austrii (fot. Krzysztof Potaczek/Bystrze)


Każdego roku kanion odwiedza około 4,5 miliona turystów. Tylko kilka tysięcy ludzi ma szanse spłynąć rzeką. Liczba osób wypuszczanych każdego dnia na spływ jest ściśle limitowana. W całym kanionie (około 450 kilometrów) każdego dnia może przebywać nie więcej niż 500 osób.

95 procent spływów – to te komercyjne, na pontonach (rafting). Taka zabawa nie jest tania. 7-dniowy spływ i to nie całym kanionem kosztuje około 2500-3000 USD.

W tym roku na spływ kajakami i pontonami Kanionem Kolorado wybiera się 16-osobowa grupa z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze działającego przy krakowskiej AGH.

"Bystrze" to klub z niemałymi dokonaniami. To członkowie tego klubu spłynęli jako pierwsi najgłębszym kanionem świata – Colca w Peru (w 1981 roku). Mają za sobą kajakowe wyprawy m.in. w Himalaje, do Afryki, Australii. W tym wiele wypraw na dziewicze rzeki lub uznawane za niespływalne.

O tegorocznej wyprawie do Kanionu Kolorado opowiada Tomasz „Tomanek” Jakubiec.
(zdjęcia wykonano podczas treningu przed wyprawą na torze kajakowym w Krakowie).


Wyprawa trwająca 18 dni i całkowite odcięcie w tym czasie od świata wymagają rozbudowanej logistyki. Posłuchaj jak „Bystrzacy” radzą sobie z organizacją wyprawy.


Spływ Kolorado to nie niedzielna wycieczka, a poważne wyzwanie dla umiejętności technicznych kajakarzy. Posłuchaj o niebezpieczeństwach czyhających podczas spływu.


Forum Extremum objęło patronat nad wyprawą. W kolejnych tygodniach będziemy informować o przygotowaniach do spływu Kanionem Kolorado.

Patroni medialni wyprawy:

logo-kolosy[1]                LOGO Traveler_bordo              100_logo-traseo-pl-png

                  

100_logo-wioslo                  100_logo_FE_rgb_72dpi_1000px

                     

  

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe