Bourgnon rekordzistą

Yvan Bourgnon
Yvan Bourgnon na sportowym katamaranie pobił rekord w szybkości przepłynięcia Atlantyku


Yvan Bourgnon, szwajcarski żeglarz płynący dookoła świata sportowym katamaranem bez kabiny (6,2 metra długości, 450 kilogramów masy własnej), po 21 dniach żeglugi z Wysp Kanaryjskich, przekroczył pierwszy, najmniejszy, ocean i zawinął na Martynikę na Małych Antylach.

O wyprawie Szwajcara czytaj w artykułach:
Świat bez kabiny.
Yvan po wywrotce.


Ostatni tydzień przyniósł mu nieco ulgi i odpoczynku, gdyż nadeszły wreszcie upragnione stałe wiatry pasatowe z południowo-wschodniej ćwiartki. Żeglował ze stałymi prędkościami około 7-8 węzłów pomimo zredukowanego ożaglowania. Pęknięcie masztu w topowej części nie pozwalało mu od momentu fatalnej wywrotki rozwinąć w pełni żagli.

Zaczął wreszcie odpoczywać, co w jego relacji z 5 grudnia oznaczało pełne dwie godziny snu, po których stwierdzał, że aż ciężko uwierzyć, jak bardzo stawia go to na nogi!

Jednocześnie osiągając dzisiaj Le Marin (miasto na Martynice) o godzinie 07:30 czasu lokalnego, pobił znacząco rekord w samotnej żegludze przez Atlantyk na sportowym katamaranie odkrytopokładowym należący do tej pory do Alessandro di Benedetto (28 dni, 2002 rok).

 

autor: Aleksander Hanusz

 

 

Tagi:

Powiązane

Drukuj