sobota, 06 marca 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Irlandczycy na biegun


Irlandczycy realizują swój „Ice project”, który zakłada pokonanie największych lodowców świata. Wiosną 2013 pisaliśmy o jednym z etapów projektu - wędrówce przez zamarznięte jezioro Bajkał. Przebyli wówczas 26 dni około 600 kilometrów, poruszając się na nartach, piechotą lub na łyżwach – w zależności od warunków. W ramach tego projektu przemierzyli także lodowiec północnopatagoński oraz lodowiec Kilimandżaro.

Teraz czeka ich najtrudniejszy etap – dotarcie na Biegun Północny. Już wcześniej przygotowywali się do tej wyprawy, jednak warunki lodowe nie wróżyły powodzenia ekspedycji. Jak piszą na swojej stronie – mają zamiar być pierwszymi Irlandczykami na Biegunie Północnym. Co więcej, od 4 lat nikomu nie udało się dotrzeć pieszo na Biegun Północny (sprawdzić). Jak twierdzą, w związku ze zmianami klimatu, 2014 rok może być ostatnim momentem by ktokolwiek jeszcze dotarł tam na nartach.

na-biegun
Źródło: www.theiceproject.org

Irlandczycy podają statystyki, które dają wyobrażenie o trudności ekspedycji:
- tylko około 30% wypraw na Biegun Północny zakończyło się sukcesem.
- Biegun Północny zdobyło łącznie około 180 osób (w tym tylko 12 kobiet), podczas gdy w kosmosie znalazło ponad 500 osób, a Everest zdobyło ponad 5 tysięcy.


14 lutego polarnicy wylecieli samolotem z Dublina. Wędrówkę na nartach mają rozpocząć w Ward Hunt Island. Do przejścia będą mieli około 780 km (dystans może się zmienić w zależności od dryfu lodu). Planują dotrzeć na biegun w około 60 dni. Na marsz zamierzają poświęcać 12 godzin dziennie, a na gotowanie 5-6 godzin. Ich sanki ważą po ok. 80 kg na osobę.

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe