Polacy na Broad Peak

 polska-zimowa-wyprawa-na-broad-peak

Broad Peak (8047 m n.p.m.) to jeden z trzech niezdobytych dotąd w zimie ośmiotysięczników (pozostałe to K2 i Nanga Parbat). Polskie wyprawy już trzykrotnie próbowały wspiąć się na górę – w sezonach zimowych 1987/88, 2008/09 i 2010/2011. Ani razu to się jednak nie udało. Najbliższy realizacji celu był zakopiańczyk Maciej Berbeka. W maracu 1988 roku, sądząc, że osiągnął szczyt, dotarł do przedwierzchołka Broad Peak, liczącego 8027 m n.p.m., oddalonego od właściwego piku o około godzinę marszu.

Maciej Berbeka, po 25 latach, ponownie będzie się mierzył z górą. Wszedł w skład zespołu, który pod koniec grudnia wyrusza na lodowiec Godwin-Austin rozciągający się u stóp Broad Peak. Liderem zespołu jest Krzysztof Wielicki. To między innymi dzięki Broad Peakowi Wielicki wpisał się w historię himalaizmu. W sezonie letnim 1984 roku wszedł samotnie z bazy na szczyt w ciągu zaledwie 16 godzin, a po 5,5 kolejnych powrócił. Nikt przed nim w tak rekordowym czasie nie wszedł na ośmiotysięcznik.

Przeczytaj krótki wywiad z Krzysztofem Wielickim Przekazujemy doświadczenie.
Przeczytaj wywoad z Adamem Bieleckim Kluczowa będzie końcówka.

Zdjęcia z wyprawy 2010/11

W składzie zespołu, oprócz Wielickiego i Berbeki, znaleźli się: Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Polska ekipa będzie wspierana przez dwóch pakistańskich tragarzy wysokościowych.

Polacy zamierzają wspinać się drogą pierwszych zdobywców, którą w 1957 roku wytyczyli austriaccy wspinacze. Planują klasyczną taktykę – założenie 4 obozów i rozwieszenie około 2,5 kilometra lin poręczowych. Wyprawa nie będzie korzystała z aparatury tlenowej.

droga-klasyczna-na-broga-peak

Wyprawa jest organizowana przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy.

Zobacz migawki z konferencji prasowej (w dniu 21.12.2012)


Uczestnicy wyprawy:


krzysztof wielickiKrzysztof Wielicki (62 lata) – kierownik wyprawy – Klub Wysokogórski Katowice. Zdobywca Korony Himalajów. Autor trzech pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, m.in. pierwsze w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik – Mt. Everest w 1980 roku. Na 3 ośmiotysięczniki wszedł samotnie. Kierował dwoma zimowymi wyprawami: w 2003 roku na K2 i w 2007 roku na Nanga Parbat.

 

 

 

maciej berbekaMaciej Berbeka (58 lat) – Klub Wysokogórski Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki (Manaslu, Cho Oyu). Zdobywca 5 szczytów ośmiotysięcznych. Maciej Berbeka jest przewodnikiem wysokogórskim i mieszka w Zakopanem.

 

 

 

adam bielecki Adam Bielecki (29 lat) – Klub Wysokogórski Kraków. Wspina się w górach od lat 13. Zdobywca wyróżnienia na Kolosach 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu (8463 m n.p.m.) bez użycia tlenu. 9 marca 2012 roku wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.). W lipcu 2012 roku wszedł na K-2 (8611 m n.p.m.). Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie.

 

 

 

 

tomasz kowalskiTomasz Kowalski (27 lat) – Klub Wysokogórski Warszawa. W 2010 roku przeszedł 100-kilometrowy trawers masywu Mt McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego, za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, mieszka w Poznaniu.

 

 

 

artur małekArtur Małek (33 lata) – Klub Wysokogórski Katowice. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej, jak i na Alpa Mayo w Peru (5947 m n.p.m.). Jesienią 2012 roku podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m n.pm. Mieszka w Tychach.

 

 

 

 

 

Tagi:

Powiązane

Drukuj