niedziela, 24 stycznia 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Powrót na wybrzeże

depozyt the lodcest journey


Brytyjczycy, którzy chcą dokonać pierwszego w historii trawersu białego kontynentu podczas nocy polarnej, złożyli depozyt na antarkycznym plateau. W ostatnich tygodniach wspięli się swoimi Caterpillarami na ponad 3000 m n.p.m. do punktu oddalonego od wybrzeża prawie 600 kilometrów (przejechali z 70° na 75° S).

W tym czasie, 25 lutego, lider wyprawy, sir Ranulph Fiennes, podczas operacji przy wiązaniach narciarskich odmroził sobie palce. Odmrożenia okazały się na tyle poważne, że Fiennes postanowił wycofać się z wyprawy.

Po kilku dniach, już po dotarciu do Londynu, opublikowano zdjęcia jego lewej dłoni. Sir Ranulph Fiennes stracił fragmenty palców (amputacja po odmrożeniach) już w 2000 roku podczas wyprawy na Biegun Północny. Teraz, przy podatnej na mróz dłoni, wystarczyło kilka minut, by ponownie odmrozić palce.

ranulph fiennes odmrożone palce na antarktydzie


Wyprawę kontynuuje teraz pięciu Brytyjczyków. Brian Newham, Rob Lambert, Ian Prickett, Spencer Smirl i Richmond Dykes. 6 marca skończyli zakładać depozyt i rozpoczęli powrót na wybrzeże, na skraj lądolodu antarktycznego.

Start wyprawy do nocnego trawersu rozpocznie się z nastaniem zimy – 21 marca (przyszły czwartek).

Zobacz film z zakładania depozytu zrealizowany 5 marca (film w języku angielskim)


Więcej o wyprawie oraz wywiad z sir Ranulphem Fiennesem w artykule: Boję się o spawy.

 

autor: Jakub Karp

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe