poniedziałek, 01 marca 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Kluczowa będzie końcówka

Wywiad został przeprowadzony podczas konferencji prasowej dotyczącej zimowej wyprawy Broad Peak 2012/13 w dniu 21.12-2012.

 

ForumExtremum: Zdobył Pan dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku kalendarzowego. Czy nie jest Pan zmęczony wspinaniem przed kolejną wyprawą?
Adam Bielecki: Nie przesadzajmy, nie jest aż tak dużo tych wypraw. Dwie w ciągu roku… Wróciłem akurat z miesięcznej podróży poślubnej po Azji południowo-wschodniej, także czuję się wypoczęty, nabrałem ciepłych wspomnień przed tą mroźną „karakorumską” zimą. Także absolutnie nie jestem zmęczony i cieszę się, że jadę.

Jak z motywacją?
Motywacja jest bardzo silna. Ja z motywacją w górach nigdy problemu nie miałem. Pod tym względem w ogóle się nie martwię.

Skąd Pan czerpie motywację?
To jest piękna sprawa być na innej planecie. Doświadczamy czegoś, co przeciętnemu człowiekowi nigdy w życiu nie jest dane doświadczyć. A oprócz tego, nie da się ukryć, jest świadomość, że w jakimś sensie tworzy się historię. To też jest źródłem motywacji.

Tak jak wspomniałem, dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku kalendarzowego. Jest szansa na trzeci (drugi zimą) w ciągu 12 miesięcy?

Czy Broad Peak wydaje się Panu trudny, łatwy w porównaniu z Gasherbrumem?
Każdy ośmiotysięcznik jest trudny. Zimą każdy ośmiotysięcznik jest jeszcze trudniejszy. To, że dopiero w 2011 roku udało się pierwszy raz wejść na ośmiotysięcznik zimą w Karakorum najdobitniej świadczy, jak dużym jest to wyzwaniem. To jest więc góra bardzo trudna. Natomiast wydaje się, że jest możliwa do zdobycia zimą. Wysokość jest porównywalna z Gasherbrumem I, na który udało mi się w wejść, trudności techniczne mniej więcej też. Wszystko tak naprawdę zależy od pogody.

Czynnik pogodowy jest oczywiście decydujący, ale pod względem technicznym, jakby Pan porównał te dwie góry?

Jest Pan znany z szybkiego wspinania. Szybkość Krzysztofa Wielickiego jest wręcz legendarna. Czy będziecie razem tworzyć zespół?
Cały nasz zespół jest bardzo mały, także prawdopodobnie każdy będzie się wspinał z każdym na tej wyprawie. To się wszystko okaże. Z resztą to pytanie należy zadać Krzysztofowi, on jest kierownikiem i on będzie decydował w jakich składach, w jakiej konfiguracji będziemy działać.

Czy widzi Pan możliwość solowego rajdu na szczyt?

 

Więcej o wyprawie możesz przeczytać w artykule Polacy na Broad Peak.
Przeczytaj krótki wywiad z Krzysztofem Wielickim Przekazujemy doświadczenie.

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe