środa, 16 czerwca 2021

BANER JAKUCJA 980X200

21 maratonów

exgobi 3d
Expedition Gobi 2013, ultramaratończyk Ray Zahab (fot. www.gobi2013.com)


Dziś minął 13. dzień biegu przez Pustynię Gobi. Kanadyjczyk Ray Zahab i Tajwańczyk Kevin Lin wystartowali 23 czerwca znad jeziora Bujr Nuur we wschodniej Mongolii z zamiarem przebiegnięcia najbardziej na północ wysuniętej pustyni świata w jej najszerszym miejscu. 2300 kilometrów w 35 dni, to cel jaki sobie postawili.

Pierwszego dnia przebiegli 61 kilometrów. Potem, było już tak jak sobie założyli – codziennie pokonywali ponad 70 kilometrów. To prawie dwa dystanse maratonu. Do dziś przebiegł ich już 21. Niestety wczoraj, z powodu kontuzji, bieg musiał przerwać Kevin Lin. Jest szansa, że dołączy pod sam koniec projektu, już po chińskiej stronie pustyni.

Mimo, że ultramaratończyk Ray Zahab teraz biegnie solo, na pewno nie będzie się czuł samotnie. Po pokonaniu codziennego dystansu, wieczorami spotyka się z jadącą samochodami ekipą techniczno-filmową – w sumie towarzyszy mu na trasie ponad 10 osób...

Po drodze mieli okazję oglądać w jednej z osad na pustyni festiwal Naadam. To coroczne tradycyjne mongolskie zawody, w których zawodnicy ścigają się konno, zmagają w zapasach i łucznictwie.

 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe