środa, 16 czerwca 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Ekspedycja Gobi – start

exgobi 2d
Pustynia Gobi (fot. Jakub Czajkowski/www.jakubczajkowski.com)


Wczoraj rano dwóch ultramaratończyków Ray Zahab i Kevin Lin rozpoczęło projekt "Expedition Gobi 2013". Chcą przebiec 2300 kilometrów przez Pustynię Gobi, w jej najszerszym miejscu. Planują to zrobić w 35 dni.

O biegu czytaj w artykule: Biegiem przez Gobi.

Początkowo w projekcie miał brać udział Ferg Hawke, jednak zmuszony był się wycofać ze względu na kontuzję. Jego miejsce zajął partner Raya Zahaba z biegu przez Saharę w 2006 roku, Tajwańczyk Kevin Lin.

Zahab i Lin wystartowali ze wschodniej Mongolii (Ajmak Wschodni), znad jeziora Bujr Nuur. W tym regionie zielone stepy powoli zaczynają przemieniać się w pustynny krajobraz Gobi. Pierwszego dnia, na rozgrzewkę, pokonali 61 kilometrów.

Zobacz film z pierwszego dnia biegu


Codziennie zamierzają biec 70-80 kilometrów. Przed nimi temperatury dochodzące do ponad 40 stopni Celsjusza i częste burze piaskowe. Im dalej na zachód, tym bardziej będą odczuwali przeciwny, zachodni wiatr z gór Ałtaju. Z towarzyszącą im ekipą wspierającą będą widywać się raz lub dwa razy dziennie, aby uzupełnić zapas wody i jedzenia, oraz zdać relację z biegu.

Trasę wzdłuż całej szerokości Pustyni Gobi komplikuje nieco przekroczenie chińskiej granicy. By dostać się do Chon, biegacze będą musieli zrobić dodatkowe 700 kilometrów (cofnąć się do przejścia i potem znów wrócić na odpowiednią pozycję już w chińskiej części Gobi).

 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe