27 maja 2013
OSTAR wystartował
Marina w Plymouth (fot. materiały prasowe OSTAR)
Regaty OSTAR to najstarsze i uchodzące za najtrudniejsze transatlantyckie regaty samotników. Trasa wiedzie z Plymouth do Nowego Jorku, a więc przez północny Atlantyk. Na tym akwenie o tej porze roku można spodziewać się przeciwnych wiatrów, mgieł oraz gór lodowych.
W tegorocznej edycji na starcie pojawiło się 17 żeglarzy. W tym aż dwoje z Polski – Joanna Pajkowska oraz Krystian Szypka. Niestety, Polka po wejściu na mieliznę jeszcze przed startem, została odholowana z powrotem do portu. W tej chwili naprawia awarię hydraulicznego systemu sterowego na swoim katamaranie CABRIO 2 i wystartuje z opóźnieniem. Będzie w tegorocznej edycji jedyną kobietą.
Start odbył się przy dość silnym wietrze, który dodawał emocji zawodnikom. Pomimo, że żeglarze mają przed sobą 3000 mil morskich oceanu (około 5500 kilometrów), przed linią startu doszło do niegroźnej kolizji Włocha Andrea Mura z weteranem regat OSTAR, Peterem Crowtherem, który w tych regatach startuje już po raz dziewiąty. Kolizja nie przeszkodziła jednak obu żeglarzom w starcie.
Warunki meteorologiczne pogorszą się jeszcze w najbliższym czasie, jednak po przejściu frontu prognozowany jest łagodny wiatr. David Southwood, kierownik regat OSTAR, stwierdził, że nie będzie zaskoczony jeśli pierwsza noc okaże się trudna dla jednego czy dwóch żeglarzy i może sprawić, że zaczną rozmyślać nad swoją gotowością do przepłynięcia Atlantyku.
Regaty OSTAR odbywają się zazwyczaj co 4 lata, od 1960 roku. Impreza jest otwarta dla wszystkich żeglarzy, także amatorów bez własnego zespołu brzegowego i na jachtach turystycznych. W roku 2000 podzielono regaty samotników przez Atlantyk na imprezę TRANSAT – dla profesjonalistów i OSTAR – dla amatorów, na mniejszych jachtach (obecnie to skrót od „Original STAR”, a wcześniej „Observer Single-handed Trans Atlantic Regatta”).
Regaty organizuje Royal Western Club of England. Przez historyczne edycje OSTAR przewinęły się największe sławy światowego żeglarstwa: George „Blondie” Hassler – ich pomysłodawca, Sir Francis Chichester, Eric Tabarly, a wśród Polaków: Teresa Remiszewska, Krzysztof Baranowski, Kazimierz „Kuba” Jaworski oraz Joanna Pajkowska, która w regatach OSTAR płynęła już w 2000 roku na jachcie Ntombifuti.
Joanna Pajkowska teraz żegluje katamaranem CABRIO 2 klasy Format 400 (jedyny katamaran w tegorocznej edycji), zwodowanym w 2012 roku, o dość turystycznych kształtach. To jednak już sprawdzona jednostka w kilku rejsach przez Atlantyk – między innymi transportowała na swoim pokładzie kajak Aleksandra Doby. W ciągu pół roku katamaran przepłynął aż 12 tysięcy mil morskich. A sama pani kapitan należy do niezwykle doświadczonych żeglarzy. W latach 2008-09 opłynęła samotnie glob.
Kapitan Krystian Szypka swój rejs na jachcie SUNRISE dedykuje pamięci zmarłej dokładnie 2 lata temu, w dniu startu do OSTAR, polskiej koszykarce Małgorzacie Dydek. Jacht, na którym płynie to Farr 37. Choć to już nie pierwszej młodości konstrukcja (z roku 1984), jacht wykonany jest w rewolucyjnej jak na tamte czasy technice jako jacht regatowy. SUNRISE został bardzo dobrze wyposażony we współczesny takielunek, instrumenty nawigacyjne i systemy bezpieczeństwa żeglugi.
Kapitan Szypka w OSTAR startuje po raz pierwszy. W 2012 roku ukończył wyjątkowo morderczy bałtycki wyścig samotników „Bitwa o Gotland”, ponad 500 mil morskich samotnej żeglugi w sztormowych warunkach non-stop.
Postępy uczestników można śledzić na tej stronie: Jachty w OSTAR.
autor: Aleksander Hanusz