czwartek, 01 października 2020

BANER JAKUCJA 980X200

Rosjanie w Resolute

ekspedycja mlae
70 dni na lodowym pustkowiu. Jeden cel (fot. MLAE)


Z ostatnim odcinkiem, który wcale nie był krótki, bo liczył 1500 kilometrów, Morsko-Lodowa Automobilowa Ekspedycja poradziła sobie szybko. W 9 dni.

30 kwietnia Rosjanie i ich dwa pojazdy samochodowe znalazły się kilka kilometrów od północnych rubieży Kanady, dokładniej – Wyspy Ellesmere’a. Siedmiu polarników dotarło tu przez Biegun Północny z Rosji.

Więcej o wyprawie czytaj w artykułach:
Rosjanie wyruszyli
Łomem przez torosy
Wojna plan ujawni
Auta na biegunie

Coraz bliżej Kanady
Rosjanie to zrobią
Rosjanie to zrobili

Ostatni odcinek, wśród wysp Arktyki kanadyjskiej do łatwych nie należał, choć Rosjanie przejechali go szybko. Była otwarta woda, były bezpośrednie spotkania z niedźwiedziami. Ale to, co szczególnie dało się we znaki ekipie, to głód. W ostatnich dniach mieli do jedzenia już tylko krakersy i tłuszcz.

Zaczęło również brakować paliwa. By je oszczędzać, polarnicy musieli odłączyć napęd na tylne osie w swoich samochodach.

Przeprawa przez Ocean Arktyczny - czasem drogę wśród torosów trzeba było dosłownie torować łomami (fot. MLAE)
ekspedycja mlae


Wczoraj ekipa wjechała do Resolute Bay (74°41′ N 94°52′ W) – osady w Arktyce kanadyjskiej, pierwszej na ich trasie. Tu znajduje się lotnisko. Tu wyprawa się kończy. Tu Rosjanie prawdopodobnie pozostawią swoje pojazdy.

Krótkie podsumowanie ekspedycji:

Uczestnicy wyprawy: Wasilij Elagin, Afanasiej Makowiew, Władimir Obichod, Aleksiej Szkrabkin, Andriej Wanikow, Siergiej Isajew i Nikołaj Kozłow.

Pojazdy: Specjalnie zbudowane do jazdy po lodzie amfibie z napędem na 6 kół (6x6). Koła: zamiast opon, wzmacniane dętki pościągane parcianymi pasami. Takie rozwiązanie pozwala na pokonywanie z niskim ciśnieniem głębokiego śniegu. Przy pełnym załadowaniu pojazdów (pojazd wraz z ładunkiem 2100 kilogramów), wywierają nacisk zaledwie 10 kilogramów na centymetr kwadratowy. Każdy z samochodów ciągnął zestaw trzech przyczep z paliwem.

Czas trwania wyprawy: 70 dni. Start z Wyspy Gołomiannyj w rosyjskim Archipelagu Nowa Ziemia (79°33' N) – 1 marca 2013. Koniec wyprawy w Resolute Bay, osadzie w Arktyce kanadyjskiej (74°41′ N) – 9 maja 2013.

Łączna liczba pokonanych kilometrów: około 4000.

Zużyte paliwo: około 2600 litrów. Wyprawa nie korzystała ze zrzutów paliwa.

 

Ciężkie warunki dla rosyjskich polarników to nie pierwszyzna (fot. MLAE)
ekspedycja mlae

 

autor: Jakub Karp

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe