piątek, 14 maja 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Greenland Experience

inuicki grot robert pokorski

Już jutro, w sobotę 23 lutego, Norbert Pokorski wyrusza do północno-zachodniej Grenlandii. W środę, 27 lutego, wyląduje w miejscowości Qaanaaq. W piątek, 1 marca, rozpocznie samotną wędrówkę na północ do osady Siorapaluk, zamieszkiwanej przez rdzenną, grenlandzką ludność – Inuitów. Jest to leżąca najdalej na północ (77°47' N) cały rok zamieszkiwana osada na Grenlandii.

Norbert do Siorapaluk będzie zmierzał na nartach, ciągnąc cały niezbędny sprzęt na dwóch parach sań. Marsz przez lodową pustynię zajmie mu 5-6 dni. W tym czasie będzie nocować pod namiotem, a nocą temperatury mogą spadać poniżej minus 30 st. C. Prawdopodobnie w czasie swojej wędrówki nie spotka żadnego człowieka.

Zobacz film promujący wyprawę Greenland Experience 2013

 

Po dotarciu na miejsce polarnik zamierza zatrzymać się u zaprzyjaźnionych mieszkańców osady. Od inuickich myśliwych chce nauczyć się jak najwięcej ginących już powoli technik i tradycyjnego stylu życia. Norbert Pokorski przez kilka tygodni będzie żył razem z Inuitami i wyprawiał się na polowania. Dowie się, jak stawiać igloo, jak wyrabiać ubrania ze skór zwierząt i harpuny, jak budować kajaki, jak powozić psim zaprzęgiem, polować na foki, morsy, renifery, wieloryby, niedźwiedzie polarne. Będzie również poznawać lokalny język.

 

Trasa wyprawy Greenland Experience 2013
Greenland Experience 2013

 

Wyprawa ma również cel eksploracyjny. Norbert zamierza podjąć próbę przejścia z Grenlandii do Kanady, na wyspę Ellesmere’a. Powodzenie tej wyprawy zależeć będzie od tego, czy wody Cieśniny Smitha i Basenu Kane’a będą na tyle zamarznięte, by mógł przejść po nich narciarz.

Dotychczas pokonanie tej trasy udało się jedynie jednej polskiej wyprawie. W 2000 roku z Kanady na Grenlandię przeszedł Wojciech Moskal wraz z trzema towarzyszami. Od tamtej pory żaden polarnik nie pokonał tej trasy. Norbert Pokorski już raz próbował dotrzeć na nartach na wyspę Ellesmere’a. W 2011 roku. Wtedy jednak morze było wolne od lodu i wyprawa nie osiągnęła zamierzonego celu. Wówczas Norbert przemierzał lodowe pustkowia z kolegą. Tym razem wyrusza sam.

Zdjęcia z próby przejścia z Grenlandii do Kanady w 2011

 

Forum Extremum objęło patronat medialny nad wyprawą Norberta Pokorskiego.
Będziemy informować o przebiegu wyprawy.
W czwartek, 28 lutego, opublikujemy wywiad z Norbertem Pokorskim, którego polarnik udzielił Forum Extremum pod koniec stycznia.

 

norbertportret
Norbert Pokorski wyprawia się na daleką północ od 1997 roku. Kilkukrotnie przemierzał na nartach z saniami Spitsbergen (Svalbard). Ostatni raz wiosną ubiegłego roku. Wszedł m.in. na najwyższy szczyt wyspy – Newtontoppen. W 2005 roku przetrawersował południową część Baffin Island (największej wyspy archipelagu Arktyki Kanadyjskiej). Jednym z jego największych osiągnięć jest trawers Grenlandii w 2009 roku (trzeci polski trawers ze wschodu na zachód). Odwiedzał również północne rejony Rosji. Norbert Pokorski jest jednym z nielicznych polskich podróżników, którzy w ostatnich latach regularnie wyprawiają się w rejony polarne.

 

Partnerzy wyprawy i patroni medialni

roberts          narval          primus

 

ngt          zew          logoFE

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe