piątek, 14 maja 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Finnmarksløpet Sigrid

finnmark sigrid d
Sigrid Ekran na mecie w Alta (fot. Steinar Vik, www.finnmarkslopet.no)

 

Tegoroczny wyścig psich zaprzęgów Finnmarksløpet na dystansie 1000 kilometrów wygrała 34-letnia Norweżka Sigrid Ekran. Do mety w Alta dojechała 14 marca.

Pokonanie całej trasy z Alta do Kirkenes i z powrotem zajęło jej 5 dni, 19 godzin i 16 minut. Już od Kirkenes jechała w ścisłej czołówce, a na trzech ostatnich punktach kontrolnych prowadziła.

Jest drugą kobietą w historii, która wygrała tysiąckilometrowy Finnmarksløpet, zaliczany do trzech najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgówe na świecie. Wcześniej pierwsze miejsce zajęła dwukrotnie jej rodaczka Inger-Marie Haaland.

Wśród sukcesów jakie ma na swoim koncie Sigrid Ekran są między innymi: pierwsze miejsce w Femundløpet 600 w 2011 roku, drugie miejsce w Finnmarskløpet w 2011 roku oraz trzykrotnie ukończony alaskański Iditarod (w 2007, 2008 i 2012 roku).

Sigrid Ekran przez 4 lata mieszkała i studiowała na Alasce. To tam zajęła się na dobre powożeniem zaprzęgów. Poza maszerstem, Norweżka podróżowała też po Grenlandii i Wyspie Ellesmere'a.

W tym roku dystans tysiąca kilometrów udało się pokonać 19 maszerom z 54 startujących.

 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe