środa, 16 czerwca 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Finnmarksløpet rusza

Yukon Quest 2013
Zdjęcie z zakończonego niedawno Yukon Quest (fot. Yukon Quest 2013)


Rozpoczyna się najcięższy wyścig psich zaprzęgów w Europie – Finnmarksløpet. Start i meta wyścigu są w mieście Alta, w najbardziej na północ wysuniętej norweskiej prowincji Finnmark.

Zawodnicy startują na dystansie 500 lub 1000 kilometrów. Temperatury na trasie spadają poniżej minus 40 stopni Celsjusza (w 2006 roku w jednym z punktów kontrolnych, mieście Karasjok, odnotowano minus 43,6 st. C.), a ilość światła słonecznego jest o tej porze roku niewielka.

W tegorocznym Finnmarksløpet weźmie udział 126 maszerów (wcześniej zgłosiło się 154 zawodników). Jedyny Polak, który miał startować, Krzysztof Nowakowski z teamu Syberiada Adventure, zrezygnował ze startu.

Równo tydzień temu rozpoczął się najsłynniejszy wyścig psich zaprzęgów na świecie – Iditarod (41. edycja). 6 marca pierwszy z maszerów dotarł to osady Iditarod, leżącej w połowie 1600-kilometrowej trasy wyścigu z Anchorage do Nome. Był to Lance Mackey, dotychczas jedyny zawodnik, któremu udało się dwukrotnie wygrać wyścigi Yukon Quest i Iditarod w tym samym roku (2007-2008). 8 marca na prowadzenie wysunął się jeden z faworytów tegorocznej edycji Martin Buser (4-krotny zwycięzca Iditarod). Buser ma w tym momencie ponad 5 godzinną przewagę nad następnym zawodnikiem, maszerką Aliy Zirkle. Zwycięzca dotrze do mety najprawdopodobniej za 2-3 dni.

O wyścigach psich zaprzęgów czytaj też w:
Iditarod startuje
Polak w Finnmarksløpet

 

autor: Jakub Czajkowski

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe