piątek, 14 maja 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Źródło Nilu

walking 2 d
Levison Wood przy źródle rzeki Nyabarongo (fot. www.walkthenile.com)


1 grudnia Levison Wood wyruszył w swoją pieszą podróż wzdłuż Nilu.

O wyprawie "Walking The Nile" możesz przeczytać także w artykułach:
Marsz wzdłuż Nilu
Z biegiem Nilu

Brytyjczyk wyprawę rozpoczął w Parku Narodowym Lasu Nyungwe w Rwandzie. Przebiega tam dział wodny między dorzeczami Konga i Nilu. Stamtąd własnie wypływa rzeka Nyabarongo. Główna rzeka Rwandy, uznawana za najodleglejsze od ujścia źródło Nilu.

Park Narodowy Lasu Nyungwe to największy chroniony obszar lasu deszczowego w Afryce. Na porośniętych dżunglą wzgórzach występuje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, między innymi duża kolonia szympansów. W plebiscycie National Geographic Traveler 2014 park uznany został za jedno z dwudziestu miejsc na świecie, które trzeba zobaczyć.

Levison Wood wraz ze swoim przewodnikiem Bostonem (który będzie towarzyszył Brytyjczykowi przez następnych kilka tygodni) w ciągu dwóch dni dotarli w strugach deszczu do źródła Nyabarongo. Znajduje się ono na wysokości około 2400 m n.p.m. i jest błotnistą sadzawką w gąszczu równikowej dżungli.

Stamtąd podróżnicy ruszyli w dół, wzdłuż ginącego co chwila w zaroślach cieku. Przez najbliższe dni będą wędrowali wzdłuż podmokłych brzegów Nyabarongo, aż do ujścia do rzeki Kagery.

autor: Jakub Czajkowski

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe