05 kwietnia 2013
Pamięci Sverdrupa
Kanadyjska Arktyka należy do najzimniejszych rejonów na Ziemi (fot. Forum Extremum)
We wtorek, 2 kwietnia, ruszyła wyprawa na Wyspę Ellesmere’a w Archipelagu Wysp Królowej Elżbiety na Morzu Arktycznym. W przejściu bierze udział czterech mężczyzn, których wspierać będą cztery psy. Polarnicy do poruszania się będą używać również kite’ów. Zespół zamierza przemierzyć ponad 1000 kilometrów w około 70 dni. W trakcie wyprawy ma powstać film dokumentalny.
W wyprawie bierze udział doświadczony międzynarodowy skład.
Amerykanin John Huston (ur. 1976). Zdobywca Bieguna Południowego (2007/2008) i Północnego (w 2009 roku wraz z Taylorem Fishem dotarli tam jako pierwsi Amerykanie bez wsparcia).
Norweg Tobias Thorleifsson (ur. 1979). Przetrawersował Grenlandię przy użyciu kite’a (w 2008 roku), brał udział w wyprawach przez wyspę Ellesmere’a (w 2008 roku, 65-dniowa wyprawa z psimi zaprzęgami) oraz przez Ziemię Franciszka Józefa na Morzu Barentsa (w 2007 roku).
Kanadyjczyk Hugh Dale-Harris (ur. 1970). Zdobył Biegun Północny przy użyciu psich zaprzęgów (w 2005 roku), a także wziął udział w trawersie kanadyjskiej Arktyki (w 2004 roku 3 tysiące kilometrów w 155 dni, przy użyciu psich zaprzęgów, z Yellowknife, stolicy prowincji Terytoria Północno-Zachodnie, do Pond Inlet na północnym skraju Ziemi Baffina).
Południowoafrykańczyk Kyle O’Donoghue (ur. 1980). Filmowiec, brał udział w wielu wyprawach jako operator kamery.
Ponadto uczestnikami wyprawy są psy: Axel, Elle, Napu i Larry, które zostały wypożyczone z inuickiej hodowli w Iqaluit.
Uczestnicy przez kilkanaście dni wspólnie przygotowywali się do wyprawy w północnej Kanadzie. Część przygotowań odbywała się Iqaluit (gdzie m.in. wypożyczono psy), a część w Resolute Bay.
Hugh Dale-Harris, który zna odrobinę lokalny język, podkreśla, jak pomocni i gościnni są Inuici. Uczestnicy wyprawy byli częstowani miejscowymi przysmakami – m.in. mięsem karibu, a kobiety doszywały do kurtek futrzane kaptury i kołnierze. Inuici służyli również radami oraz umilali czas opowieściami z dawnych czasów.
Jednym z elementów przygotowań było zważenie, rozdzielenie oraz spakowanie sprzętu. Zespół szczegółowo opisuje, co bierze ze sobą do jedzenia. Każdy uczestnik ma mieć zapewnioną żywność o wartości około 7 tysięcy kilokalorii dziennie, a każda dzienna racja żywnościowa waży około 1,2 kilograma. Zapasy obfitują w tłuszcze – m.in. 150 gramów masła na osobę dziennie.
Uczestnicy wyprawy różnią się gustami kulinarnymi, na przykład Toby i John biorą na śniadania porcje obiadowe (na słono). Z kolei Hugh i Kyle wolą śniadania na słodko - składające się z płatków zbożowych, orzechów, mleka w proszku, masła i cukru. Poza głównymi posiłkami zespół będzie się dożywiał: kabanosami, batonikami, bakaliami, parmezanem, a także... chipsami. Pomimo tak odżywczych produktów mężczyźni zakładają, że sporo schudną w czasie wyprawy.
Poza sortowaniem i pakowaniem sprzętu przed wyprawą, uczestnicy musieli także zapoznać się z psami. Psy w trakcie marszu nie będą tworzyć jednego zaprzęgu, lecz każdy z nich ma pomagać ciągnąć jednego narciarza wraz z sankami (tzw. skijöring).
Kyle O’Donoghue, najmniej doświadczony spośród zespołu, opisał na blogu, że nauczył się jeździć na nartach dopiero półtora roku temu. Nigdy nie współpracował z psami, dlatego trochę obawiał się tego aspektu wyprawy. Wybrano dla niego jednak najłagodniejszego psa, a w zasadzie jedyną sukę – Elle (nazwana od wyspy Ellesmere’a). Jak opisuje Kyle, podczas swojej pierwszej, próbnej przejażdżki, tylko dwa razy się przewrócił.
2 kwietnia wyprawa ruszyła z okolic Grise Fjord na południowym krańcu Wyspy Ellesmere’a. Tego dnia wiatr wiał z prędkością 28-37 km/godz., temperatura wynosiła minus 23 st.C. Przy uwzględnieniu czynnika chłodzenia wiatrem odczuwalna temperatura była niższa niż minus 40 st.C.
Wyprawa ma uczcić i filmowo zaprezentować pionierską eksplorację tych terenów, której w latach 1898-1902 dokonał Norweg Otto Sverdrup. Kierował on wyprawą na słynnym statku „Fram”, a wynikiem jego badań było skartowanie około 150 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu, a także odkrycie wielu wysp w Archipelagu Wysp Królowej Elżbiety.
autor: Joanna Mostowska