17 grudnia 2012
Niemiecki trawers
Jeszcze żaden obywatel narodowości niemieckiej nie dokonał trawersu Antarktydy. Tego zadania podjął się Roland Kruger, który już raz przemierzał pustkowia Antarktydy. W 2005 roku, w ramach komercyjnej ekspedycji (kilka osób z różnych krajów prowadzonych przez przewodnika), dotarł do Bieguna Południowego, startując z 82° szerokości geograficznej południowej.
Teraz zamierza samotnie, bez wsparcia i asysty, bez rozstawionych wcześniej składów dokonać pierwszego niemieckiego trawersu białego kontynentu. Liczącą 1400 kilometrów wyprawę Roland Kruger rozpoczął z tego samego punktu, co w 2005 roku (82° 21’ S, 64°, 59’ W), z Lodowca Szelfowego Ronne-Filnchera. Polarnik planuje dotrzeć do bieguna po 40 dniach, a w ciągu kolejnych 20 zamierza dotrzeć do Lodowca Szelfowego Rossa.
Pierwszy dzień marszu przypadł na sobotę 23 listopada. Roland Kruger informował o dobrej, bezwietrznej i słonecznej pogodzie, z temperaturą około minus 12 st. C. Jedynym utrudnieniem w marszu był świeży śnieg hamujący pulki.
Przez pierwszych kilka dni polarnik pokonywał po około 12 kilometrów, z czasem zwiększając dystans do 20 kilometrów. Siódmego dnia marszu przekroczył 83 równoleżnik. 9. dnia marszu podczas rozstawiania namiotu Kruger złamał maszt i rozpruł fragment namiotu. W silnym wietrze, chowając się za pulkami, spędził półtorej godziny na naprawach.
13. i 14. dnia wyprawy pokonał łącznie 40 kilometrów i podszedł prawie 1100 metrów w górę na antarktyczne plateau. Od 16. dnia (9 grudnia) Roland Kruger zmaga się z white out. Słaba widoczność tym bardziej utrudnia marsz, że polarnik pokonywał w tych dniach ogromne pola zastrug.
20. dnia marszu odkrył, że plastikowe ślizgi zamocowane na spodzie sanek do aluminiowych prowadnic, poluzowały się i prowadnice zaczęły hamować poślizg. Ten dzień Roland Kruger musiał poświęcić na naprawę sanek. Jak na razie, po złamaniu rurki namiotu, to jedyna większa awaria sprzętowa, która przydarzyła się niemieckiemu polarnikowi.
W najbliższych dniach Roland Kruger powinien przekroczyć 85 równoleżnik.