piątek, 14 maja 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Niemiecki trawers

roland kruger trawers antarktydy

Jeszcze żaden obywatel narodowości niemieckiej nie dokonał trawersu Antarktydy. Tego zadania podjął się  Roland Kruger, który już raz przemierzał pustkowia Antarktydy. W 2005 roku, w ramach komercyjnej ekspedycji (kilka osób z różnych krajów prowadzonych przez przewodnika), dotarł do Bieguna Południowego, startując z 82° szerokości geograficznej południowej.

Teraz zamierza samotnie, bez wsparcia i asysty, bez rozstawionych wcześniej składów dokonać pierwszego niemieckiego trawersu białego kontynentu. Liczącą 1400 kilometrów wyprawę Roland Kruger rozpoczął z tego samego punktu, co w 2005 roku (82° 21’ S, 64°, 59’ W), z Lodowca Szelfowego  Ronne-Filnchera. Polarnik planuje dotrzeć do bieguna  po 40 dniach, a w ciągu kolejnych 20 zamierza dotrzeć do Lodowca Szelfowego Rossa.

Pierwszy dzień marszu przypadł na sobotę 23 listopada. Roland Kruger informował o dobrej, bezwietrznej i słonecznej pogodzie, z temperaturą około minus 12 st. C. Jedynym utrudnieniem w marszu był świeży śnieg hamujący pulki.

Przez pierwszych kilka dni polarnik pokonywał po około 12 kilometrów, z czasem zwiększając dystans do 20 kilometrów. Siódmego dnia marszu przekroczył 83 równoleżnik. 9. dnia marszu podczas rozstawiania namiotu Kruger złamał maszt i rozpruł fragment namiotu. W silnym wietrze, chowając się za pulkami, spędził półtorej godziny na naprawach.

13. i 14. dnia wyprawy pokonał łącznie 40 kilometrów i podszedł prawie 1100 metrów w górę na antarktyczne plateau. Od 16. dnia (9 grudnia) Roland Kruger zmaga się z white out. Słaba widoczność tym bardziej utrudnia marsz, że polarnik pokonywał w tych dniach ogromne pola zastrug.

20. dnia marszu odkrył, że plastikowe ślizgi zamocowane na spodzie sanek do aluminiowych prowadnic, poluzowały się i prowadnice zaczęły hamować poślizg. Ten dzień Roland Kruger musiał  poświęcić na naprawę sanek. Jak na razie, po złamaniu rurki namiotu, to jedyna większa awaria sprzętowa, która przydarzyła się niemieckiemu polarnikowi.

W najbliższych dniach Roland Kruger powinien przekroczyć 85 równoleżnik.

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe