czwartek, 04 sierpnia 2016

Trawers Antarktydy


Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz oraz Piotr Zaśko (grupa ekspedycyjna Wazari Team) przygotowują się do wyprawy, jakiej jeszcze nie było w historii polskiej polarystyki. Chcą przemierzyć Antarktydę od brzegu do brzegu, na nartach, ciągnąc na saniach cały niezbędny sprzęt ze sobą, i wspomagając się latawcami (kite’ami).

Przeczytaj wywiad z Grzegorzem i Szymonem Gontarzami: Pofruniemy przez Antarktydę.

Tylko jeden Polak próbował podobnego wyczynu. W 1997 roku z trawersem Antarktydy mierzył się Marek Kamiński – nie używał on jednak latawców, ale specjalnego spadochronu. Niestety, po minięciu Bieguna Południowego przerwał wyprawę. Jeśli braciom Gontarz i Piotrowi Zaśko się uda, będzie to pierwszy polski trawers lodowego kontynentu i najdłuższy w historii wypraw polarnych trawers Antarktydy przy użyciu nart i latawców, bez wsparcia z zewnątrz.

Ekspedycja rozpocznie się w połowie listopada 2013. Polacy wyruszą z angielskiej stacji antarktycznej Halley. Początkowo będą poruszać się na nartach przez Lodowiec Szelfowy Brunta w kierunku gór Shackletona. Po wspięciu się na około 1200 m n.p.m., przy sprzyjających warunkach i wiatrach, zaczną wykorzystywać latawce.

Dalsza trasa będzie prowadzić przez antarktyczne plateau, które wznosi się na 3000 m n.p.m. Plan zakłada, że do Bieguna Południowego dotrą na początku stycznia 2014 roku. Stąd ruszą w kierunku gór Królowej Elżbiety. Zejście na Lodowiec Szelfowy Rossa planują lodowcem na południe od pasma Gór Aleksandry. Najpóźniej w połowie lutego 2014 roku powinni dotrzeć do amerykańskiej bazy antarktycznej – McMurdo.

Cała trasa będzie liczyć około 2900 kilometrów. Niebieskie strzałki wskazują kierunek wiania przeważających wiatrów


Wazari Team ma bogate doświadczenie w rejonach polarnych. W 2008 roku jako druga polska wyprawa przetrawersował Grenlandię (664 kilometry w 35 dni). Był to najdłuższy polski trawers lądolodu grenlandzkiego i pierwszy w okresie lato/jesień. W 2010 roku Wazari Team przetrawersował Islandię, wyznaczając trasę przez dwa lodowce. Każdy z podróżników ma już za sobą wiele wypraw w Europie, Australii i Oceanii. Za swoje osiągnięcia zostali wyróżnieni podczas Kolosów za Wyczyn Roku w 2008 i 2010 roku.


Film z trawersu Grenlandii w 2008 roku

 

 

Grzegorz Gontarz (ur. 1983) - kierownik ekspedycji
Na co dzień inżynier-mechanik (absolwent Instytutu Technologii Materiałowych WIP PW), obecnie doktorant Politechniki Warszawskiej (Instytutu Technik Wytwarzania). Współzałożyciel i twórca Wazari Team. Przez ostatnie lata przemierzył ponad 30 państw czterech kontynentów, w głównej mierze poznawał Europę oraz Australię i Oceanię. Uczestniczył w dziewięciu ekspedycjach, m.in. eksplorował dzikie zakątki Islandii, Grenlandii, Norwegii, Australii i Nowej Zelandii. Mimo fascynacji krainą wiecznego lodu interesuje się również fotografią, starą motoryzacją i architekturą. Radiooperator (SQ5NHH), zapewnia łączność ze światem w sytuacjach kryzysowych.

 

 

Szymon Gontarz (ur. 1980)
Adiunkt Politechniki Warszawskiej. Całe życie wypełnia treningami. Instruktor narciarstwa alpejskiego PZN SiTN, zawodnik AZS PW (narciarstwo alpejskie, lekkoatletyka), alpinista (Tatry, Alpy, Alpy Nowozelandzkie, Himalaje) i lekkoatleta (starty w zawodach: biegi średnie i długodystansowe). Uprawnienia motorowodne oraz umiejętności ratownika wodnego. W młodości próbował też swych sił w judo, co dało mu podstawy dobrego treningu i dyscypliny potrzebnej do realizacji podróżniczych marzeń. Współzałożyciel grupy Wazari Team, przeżył bez szwanku siedem ekspedycji rowerowo-trekingowych i dwie polarne na czterech kontynentach.

 

 

Piotr Zaśko (ur. 1974) - lekarz wyprawy
Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie. Specjalizacja z anestezjologii. Obecnie pracuje w Instytucie Kardiologicznym w Aninie. Dziesiątki tysięcy kilometrów przejechane na rowerze, pozwoliły mu poznać najciekawsze zakątki naszego kraju i kilku krajów Europy. Regularne pływanie wsparte okresowo treningiem biegowym pozwala mu utrzymać sprawność fizyczną na wysokim poziomie. Ma za sobą kurs skałkowy i taternicki.

 

 

 

Forum Extremum objęło wyprawę patronatem medialnym.
Będziemy informować o przygotowaniach do wyprawy i jej przebiegu.

 

Partnerzy i patroni medialni wyprawy:

airman2        flysurfer        LYOm


logo Forum Extremum

 

Drukuj PDF