piątek, 05 sierpnia 2016

Skok z Everestu


Walery Rozow po szczęśliwym lądowaniu (fot. Red Bull)


Przypadająca w tym roku 60. rocznica pierwszego wejścia na Mt. Everest przez Edmunda Hillary’ego i Tensinga Norgaya przyciągnęła pod górę gór wielu śmiałków, którzy chcieliby w jakiś szczególny sposób uczcić wydarzenie z 1953 roku.

Do poważnych przedsięwzięć przygotowywały się dwa zespoły himalaistów. Denis Urubko i Aleksiej Bołotow zamierzali poprowadzić nową drogę. Simone Moro i Ueli Steck również szykowali wyczyn na światowym poziomie. Żadna z wypraw nie zakończyła się sukcesem – o szczegółach pisaliśmy w serwisie.

W tym roku udało się m.in. wejść na szczyt najstarszemu człowiekowi. 80-letni Japończyk Yuichiro Miura stanął na szczycie 23 maja. Na Evereście również stanęła pierwsza kobieta po amputacji nogi – Hinduska Arunima Sinha. Aż dwa razy na szczycie zameldował się Meksykańczyk David Gonzalez, który wspiął się raz drogą pierwszych zdobywców, a raz przez północną grań. To pierwszy człowiek, który stanął na najwyższej górze świata dwa razy w jednym sezonie.

W tym gronie warto wymienić również Polaka. Grzegorz Michałek, choć nie dotarł na szczyt, a na wysokość 8250 m n.p.m., pobił rekord największej różnicy wysokości. W ubiegłym roku zszedł na głębokość 2080 metrów w jaskini Krubera, najgłębszej jaskini świata. Łączna rozpiętość najniższego i najwyższego punktu wynosi 10 330 metrów.

Jednego z największych wyzwań podjął się rosyjki BASE jumper Walery Rozow. Oddał skok z najwyżej położonego miejsca w historii tej „dyscypliny”. 11 maja skoczył z wysokości 7220 m n.p.m. Skok oddał ze skalnej turnicy około 200 metrów ponad Przełęczą Północną.

 

 


Lot nad północną ścianą Everestu trwał około minuty. Walery Rozow osiągnął prędkość niemal 200 km/godz. Wylądował na lodowcu Rongbuk na wysokości 5950 m n.p.m.

Do tego wyczynu Rosjanin przygotowywał się dwa lata. Między innymi skoczkowi uszyto specjalny strój, który umożliwia szybowanie podczas swobodnego opadania.

Walery Rozow ma bogate doświadczenie w skokach BASE. Oddał ponad 10 tysięcy skoków. Skakał wcześniej z Ushby na Kaukazie (4710 m n.p.m.), ze szczytu Ulvetanna na Antarktydzie (2930 m n.p.m.), a także ze stoków Shivling w Himalajach z wysokości 6420 m n.p.m (wysokość góry 6543 m n.p.m.)

autor: Jakub Karp

 

 

 

Drukuj PDF