piątek, 14 maja 2021

BANER JAKUCJA 980X200

42. Iditarod

iditarod d
Start wyścigu Iditarod w Anchorage (fot. Frank Kovalchek, CC 2.0)


W sobotę 2 marca rozpoczął się kolejny z wielkich długodystansowych wyścigów psich zaprzęgów, Iditarod (Iditarod Trail Sled Dog Race). Jest to impreza odbywająca się na Alasce corocznie od 1973 roku i przyciągająca najwięcej fanów tego sportu. W tym roku trasa z Willow (choć oficjalna inauguracja wyścigu ma miejsce w Anchorage) do Nome biegnie szlakiem północnym, liczącym 1570 kilometrów.

Iditarod, mimo że cieszący się największą sławą, uważany jest za łatwiejszy od poprzedzającego go wyścigu Yukon Quest. Odbywa się miesiąc później, kiedy dzień na tej szerokości geograficznej jest już trochę dłuższy.

Zaprzęgi składają się z 12-16 psów, a warunkiem ukończenia rajdu jest, aby przynajmniej sześć z nich dotarło do mety. Psy, które są zmęczone, pozostawiane są na punktach kontrolnych. Dwukrotnie można też zmienić sanie w razie ich uszkodzenia. Wreszcie punkty kontrolne, których jest 22, są rozmieszczone w dużo mniejszych odległościach od siebie niż te w Yukon Quest.

Mapa przedstawiająca trasę Iditarod (źródło: materiały prasowe Iditarod).

iditarodmapa

 

W tegorocznym, już 42. z rzędu wyścigu Iditarod, wystartowało 69 zawodników. Prawdopodobnie pierwszy z nich dotrze do mety w Nome dziewiątego dnia od startu. Dotychczas rekordzistą Iditarod jest Amerykanin John Baker, który w 2011 roku pokonał liczącą 1606 kilometrów południową trasę w 8 dni, 18 godzin i 46 minut.

Aktualnie, w trzecim dniu od startu, czołówka zawodników minęła już punkt kontrolny Skwentna (patrz mapa powyżej). Prowadzi Martin Buser, czterokrotny zwycięzca poprzednich wyścigów Iditarod. W pierwszej piątce maszerów są też Allen Moore i Hugh Neff (zajęli odpowiednio 1. i 2. miejsce w tegorocznym Yukon Quest).

8 marca ruszy zaś kolejny słynny wyścig psich zaprzęgów, norwerski Finnmarksløpet. Na dystansie 500 kilometrów wystartuje w Polak, Krzysztof Nowakowski.

 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe