31 stycznia 2014
Rusza Yukon Quest
Yukon Quest (fot. materiały prasowe Yukon Quest 1,000-mile International Sled Dog Race)
1 lutego w Fairbanks na Alasce rozpoczyna się 31. wyścig psich zaprzęgów Yukon Quest. Yukon Quest 1,000-mile International Sled Dog Race (to oficjalna nazwa imprezy), odbywa od 1984 roku między Whitehorse (Jukon, Kanada) a Fairbanks (Alaska, USA). W roku parzystym maszerzy startują z Fairbanks, a w nieparzystm z Whitehorse.
Trasa wyścigu wiedzie wzdłuż zamarzniętych wód Jukonu i przez cztery masywy górskie, nawiązując do historycznych tras komunikacyjnych z czasów gorączki złota w Klondike pod koniec XIX wieku. Przebycie liczącego około 1600 kilometrów dystansu zajmuje maszerom od 9 do 20 dni.
Trasa Yukon Quest (źródło: materiały prasowe Yukon Quest):
Yukon Quest jest uważany za najcięższy z wyścigów psich zaprzęgów na świecie. Aby wziąć w nim udział, trzeba przedtem w ciągu 42 miesięcy ukończyć dwa inne wyścigi – 200 i 300-milowy. Wyścig odbywa się miesiąc wcześniej niż konkurencyjny Iditarod (jest zimniej, dni są krótsze).
Każdego roku startuje w nim również mniej maszerów niż w Iditarod (maksymalna liczba to 50 maszerów). Zawodnicy narażeni są na ekstremalne zimowe warunki pogodowe – temperatury poniżej 50 stopni Celsjusza, wiatry o sile ponad 100 km/godz., zamiecie śnieżne i bardzo krótkie dni. Zdarzają się także ataki dzikich zwierząt – wilków i łosi.
Zaprzęgi liczą od 6 do 14 psów, a cały ekwipunek i prowiant nie może przekroczyć 113 kilogramów. Nie można wymienić sań w razie uszkodzenia. Podczas całego wyścigu tylko w jednym miejscu mozna korzystać z pomocy z zewnątrz - w znajdującym się w połowie trasy mieście Dawson City.
Maszerzy muszą mieć skończone 18 lat. Na trasie wiodącej przez subpolarne pustkowia jest 10 punktów kontrolnych oddalonych od siebie nawet o 160 kilometrów (w czterech z nich jest obowiązkowa przerwa) oraz cztery miejsca, w których można pozostawić zmęczone psy.
W ubiegłym roku w zawodach wystartowało 26 maszerów, a ukończyło je 20. Jako pierwszy na metę dotarł Amerykanin Allen Moore w czasie 8 dni, 19 godzin i 29 minut.
Rekordzistą w szybkości pokonania trasy jest Austriak Hans Gatt, który w 2010 roku uzyskał czas 9 dni i 26 minut (choć Allen Moore uzyskał lepszy czas, nie jest on traktowany jako rekord, gdyż w 2013 roku trasa została skrócona o 80 kilometrów ze względu na warunki pogodowe). Najwolniej trasę przebył w 1988 roku Ty Halvorson – w czasie 20 dni, 9 godzin i 16 minut.
W tym roku na tysiącmilową trasę ruszy 18 zaprzęgów. Zwycięzca wyścigu otrzyma 21,7 tys. USD (co stanowi prawie 19% puli nagród). Oprócz długiego dystansu, odbędzie się też jak co roku The Yukon Quest 300 Sled Dog Race - wyścig na 300 mil (480 kilometrów). Yukon Quest 300 jest traktowany jako wyścig eliminacyjny do startów zarówno w Yukon Quest 1000 mil, jak i Iditarod. W krótszych zawodach wystartuje 17 zawodników.
Poza Yukon Quest już niedługo odbędą się dwa inne ważne wyścigi psich zaprzęgów. 1 marca rozpocznie się Iditarod. 1000 mil z Anchorage do Nome na Alasce. To impreza szczycąca się najdłuższą historią (odbywa się cyklicznie od 1973 roku) i przyciągająca największą uwagę. Zaś 8 marca na północy Norwegii ruszy Finnmarksløpet. Jest to najbardziej na północ zlokalizowany wyścig maszerski na świecie. Zawodnicy mają do wyboru dwa dystanse 500 i 1000 kilometrów.
Do startu w Norwegii na 500 kilometrów przygotowuje się Polak, Krzysztof Nowakowski z teamu Syberiada Adventure. Jego start w wyścigu można wesprzeć za pomocą portalu polakpotrafi.pl - 500 kilometrów psim zaprzęgiem.
O ubiegłorocznych zmaganiach maszerów czytaj także w artykułach: Wyścigi psich zaprzęgów.
autor: Jakub Czajkowski