piątek, 14 maja 2021

BANER JAKUCJA 980X200

Kobieta przez Pacyfik

sarah outen
Sarah Outen przy swojej łodzi Gulliver w 2012 roku (sarahouten.com)


Do wioślarskiego wyczynu przygotowuje się właśnie 27-letnia Brytyjka Sarah Outen. W najbliższych dniach wyrusza samotnie łodzią wiosłową z Choshi w Japonii przez północny Pacyfik do wybrzeży Ameryki Północnej. Trasa liczy ponad 10 000 kilometrów. W tej chwili Brytyjka oczekuje na poprawę pogody.

Dotychczas tej trasy nie przepłynęła żadna kobieta, a spośród kilkunastu mężczyzn, którzy podjęli się tego wyzwania, tylko dwóm się udało. W 1991 roku Francuz Gerard d’Aboville wiosłował przez 134 dni. Kolejnemu śmiałkowi udało się dopiero 14 lat później – i znów był to Francuz, Emmanuel Coindre. Tym razem jednak wyprawa trwała krócej – 130 dni (dokładnie 130 dni i półtorej godziny).

Sarah Outen czeka na dobrą pogodę przed startem w Japonii – film zrealizowany przed tygodniem (film w języku angielskim)


Do samotnej, wioślarskiej przeprawy przez Ocean Spokojny przygotowuje się również Polak, Romuald Koperski. Wypłynięcie z Choshi w Japonii planuje w czerwcu. Przeczytaj wywiad z nim: Byka za rogi i przez ocean.

Sarah Outen chciała dokonać tego już w ubiegłym roku w ramach projektu „London2London: Via the World”. Projekt ten zakłada okrążenie kuli ziemskiej w ciągu 2,5 roku wyłącznie przy użyciu własnych mięśni: kajakiem, rowerem i łodzią wiosłową.

1 kwietnia 2011 roku Brytyjka wystartowała kajakiem spod Tower Bridge w Londynie. Przepłynęła Kanał La Manche i we Francji przesiadła się na rower. Rowerem pokonała ponad 16 000 kilometrów przez Europę i Azję (Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Czechy, Polska, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Chiny, Rosja) w ciągu siedmiu miesięcy. Następnie kajakiem przepłynęła na Sachalin. Wyspę przejechała rowerem i znów kajakiem wyruszyła do Japonii. Stamtąd rozpoczęła samotny rejs przez Pacyfik.

Sarah Outen przed wypłynięciem z Japoni w 2012 roku (fot. sarahouten.com)
Sarah outen 2012


Wyruszyła na ocean 13 maja 2012 roku, jednak po 25 dniach trafiła na tajfun Mawar. Jej łódź, Gulliver, uległa poważnym uszkodzeniom i Outen została ewakuowana przez japońską straż przybrzeżną. W czasie akcji ratunkowej z pokładu wraz z ekwipunkiem wioślarki został też zabrany nadajnik pozycjonujący łódź.

– Na ile się orientuję, to Gulliver wciąż gdzieś pływa samotnie po Pacyfiku – wyjaśnia Sarah Outen w korespondencji z Forum Extremum.

Z Japonii Sarah Outen wróciła do Wielkiej Brytanii, gdzie od razu rozpoczęła przygotowania do tegorocznej kontynuacji podróży.

Galeria zdjęć z dotychczasowych etapów projektu London2London. Biała łódź - tegoroczny towarzysz podróży przez Pacyfik (fot. sarahouten.com)


Do tej pory, w ramach projektu okrążenia globu, Brytyjka samotnie pokonała kajakiem Kanał La Manche, po czym przejechała rowerem przez dwa kontynenty: Europę i Azję. Przed nią przepłynięcie Pacyfiku i Atlantyku – to dystans około 7500 mil morskich (prawie 14 000 kilometrów), a w międzyczasie musi przejechać rowerem z zachodniego na wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej (prawie 5000 kilometrów). Do Londynu, pod Tower Bridge, Outen wpłynie znów kajakiem. Według planu – jesienią w 2014 roku.

Sarah Outen ukończyła biologię na Uniwersytecie Oksfordzkim w 2007 roku. W 2009 roku samotnie przepłynęła łodzią wiosłową Ocean Indyjski, z Australii na Mauritius, w ciągu 124 dni. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.

Zobacz film z dotychczasowych etapów projektu London2London (film w języku angielskim)

 

autor: Jakub Czajkowski

 

 

Drukuj PDF

Książki sportowe i wojskowe