czwartek, 04 sierpnia 2016

Trasa Scotta zrobiona


Ben Saunders i Tarka L’Herpiniere (fot. www.scottexpedition.com)


102 lata temu ekspedycja pod wodzą Roberta Falcona Scotta dotarła do Bieguna Południowego. Wydawało się, że Brytyjczycy dotrą tam jako pierwsi ludzie w historii. Jednak na samym biegunie okazało się, że o miesiąc uprzedzili ich Norwedzy kierowani przez Roalda Amundsena. Wyprawa Roberta Falcona Scotta zakończyła się dramatyczną śmiercią jej uczestników.

Dwóch Brytyjczyków, Ben Saunders i Tarka L’Herpiniere, postanowiło nawiązać do historii i zrealizować projekt Roberta F. Scotta. Wyruszyli w trasę 25 października – z Przylądka Evansa, leżącego na zachodnim krańcu Wyspy Rossa.

O wyprawie czytaj w artykułach:
Trasą Scotta
Tłum na biegun
Biegun i zasady gry

Nie używali kite’ów, psich zaprzęgów, cały sprzęt ciągnęli na saniach. Po drodze zostawiali depozyty żywności i paliwa, choć w drodze powrotnej musieli poprosić o zrzut dodatkowych racji żywnościowych.

26 grudnia, po 63 dniach marszu dotarli do Bieguna Południowego. Zrobili w tył zwrot i pomaszerowali z powrotem ku brzegom Antarktydy. W dół poszło łatwiej. Wczoraj, po trwającej 106 dni wyprawie, zameldowali się na wybrzeżu. Stąd dziś zabrał ich do Chile specjalnie wyczarterowany samolot (sezon lotów turystycznych skończył się na Antarktydzie pod koniec stycznia).

Zobacz film podsumowujący wyprawę:


Ben Saunders i Tarka L’Herpiniere przeszli 2889 kilometrów. Choć korzystali ze zrzutów, była to najdłuższa wyprawa w historii przez kontynent Antarktyczny bez posiłkowania się latawcami lub spadochronami.

W tym sezonie letnim do Bieguna Południowego dotarły również inne wyprawy.

Geoff Wilson przetrawersował solowo Antarktydę posiłkując się latawcem. O jego wyprawie czytaj w artykule: Trawers piersi.

Do bieguna bez wsparcia i asysty, ciągnąc sprzęt na saniach, dotarły w tym sezonie cztery wyprawy. Trasę liczącą 1130 kilometrów pokonało solowo (każdy oddzielnie) dwóch Brytyjczyków – Richard Parks i Antony Jinman. Tę samą trasę (z Hercules Inlet) pokonał również solowo pierwszy Fin na Biegunie Południowym – Vesa Luomala. Nieco dłuższą trasę (początek marszu na lodowcu szelfowym Ronne-Filchnera) pokonała amerykańska para Marty i Chris Fagan.

Na biegun doszedł także 16-latek Lewis Clarke – najmłodszy, jak dotychczas, człowiek, który przeszedł całą trasę od krawędzi kontynentu. Młody Brytyjczyk szedł w towarzystwie przewodnika – Carla Alveya.

Do Bieguna Południowego dotarł również Parker Liautaud. O kontrowersjach wokół jego wyprawy czytaj w artykule: Biegun i zasady gry.

autor: Jakub Karp

 

 

Drukuj PDF